The emergence of Roman urbanism in the Central Anatolian Plateau
Orta Anadolu Platosu'nda Roma şehirciliğinin ortaya çıkışı
  1. Tez No: 888615
  2. Yazar: CEM ALMURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAOLO MARANZANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, Romalıların MÖ 25 yılında Orta Anadolu Platosu'nu imparatorluklarına ilhak etmek için benimsedikleri yöntemleri araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, Galatia ve kuzeydoğu Pisidia bölgelerine odaklanarak, kültürel, siyasi ve ekonomik entegrasyonun bir göstergesi olarak kentleşmenin ortaya çıkışını ve gelişimini irdeleyecektir. MÖ 25'te Galatia'nın ilhakından sonra Romalılar, Galatia ve kuzeydoğu Pisidia'da yeni koloniler ve şehirler kurarak bölgelerini genişlettiler. Bu yeni şehirler, önceden farklı yerleşim düzenlerine sahip olan alanlarda bölgesel şehir merkezleri olarak hizmet etti. Gelişmiş altyapıları ve kapsamlı kentsel donatıları ile bu yeni şehirler, yerel toplumların Roma İmparatorluğu'na kültürel, ekonomik ve dini entegrasyonunun odak noktaları oldu. Farklı dönemlerde yeni anıtlar ve kamusal alanlarla kademeli olarak genişletildiler. Bu tez, Orta Anadolu Platosu'ndaki iki Augustan dönemi şehrinin—Ankara ve Pisidia Antiokheia'sının (Yalvaç, Isparta)—kentsel gelişimine yönelik karşılaştırmalı bir yaklaşım benimseyerek, kentleşmenin çeşitli nüfusları ve kenar bölgeleri Roma İmparatorluğu'na entegre etmedeki rolüne daha derin bir anlayış kazandıracaktır. Aynı zamanda, Roma öncesi yerleşimlerden sofistike Roma kentsel merkezlerine dönüşümü inceleyerek, bu tarihsel açıdan zengin bölgede kentleşmenin uzun vadeli evrimine dair nüanslı bir bakış sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the methods adopted by the Romans to annex the Central Anatolian Plateau into their empire after their arrival in 25 BCE. Specifically, this study will use the emergence and development of urbanism as a proxy for cultural, political, and economic integration, focusing on the regions of Galatia and northeastern Pisidia. After the annexation of Galatia in 25 BCE, the Romans expanded their territory in Galatia and northeastern Pisidia by establishing new colonies and cities as regional urban centers in areas with different settlement patterns prior to their arrival. These new urban centers, with their sophisticated infrastructure and extensive urban frameworks, served as focal points for the cultural, economic, and religious integration of local societies into the Roman Empire. They were gradually expanded with new monuments and public spaces over different periods. By employing a comparative approach to the urban development of two Augustan-era foundations in the Central Anatolian Plateau—Ankara and Pisidian Antioch (Yalvaç, Isparta)—this thesis will contribute to a deeper understanding of the role of urbanization in integrating diverse populations and marginal areas into the Roman Empire. It will also offer a nuanced view of the long-term evolution of urbanism in this historically rich region by examining the transformation from pre-Roman settlements to sophisticated Roman urban centers.