Bireylerde çevre bilinci düzeyinin sürdürülebilir tüketim davranışına etkisi: Kahramanmaraş örneği
The effect of individuals' level of environmental awareness on sustainable consumption behavior: The Kahramanmaraş example
- Tez No: 993165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kahramanmaraş ilinde yaşayan bireylerin çevre bilinci düzeylerinin sürdürülebilir tüketim davranışları üzerindeki etkisini incelemek ve çevre bilincinin farklı demografik değişkenlere göre nasıl farklılaştığını belirlemektir. Nicel araştırma yaklaşımına dayanan çalışma, betimsel tarama modeli kapsamında yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak çevre bilinci ve sürdürülebilir tüketim davranışlarını ölçmeye yönelik ifadelerden oluşan anket formu kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 385 katılımcıdan elde edilen veriler, normallik, güvenirlik, faktör, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, çevre merkezci yaklaşımın bireylerde daha baskın olduğunu ve çevre bilinci arttıkça sürdürülebilir tüketim davranışlarının bazı boyutlarında anlamlı artışlar görüldüğünü ortaya koymuştur. Çevre bilinci özellikle tasarruf, yeniden kullanılabilirlik ve çevre duyarlılığı gibi davranışlarla pozitif ilişkiler göstermiştir. Regresyon sonuçları, çevre bilinci algısının toplam sürdürülebilir tüketim davranışını anlamlı ancak düşük düzeyde yordadığını göstermektedir. Demografik değişkenler açısından ise özellikle yaş, gelir ve iş sektörü değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiş; eğitim ve medeni durum değişkenlerinde ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar, çevre bilinci yükseldikçe sürdürülebilir tüketim eğilimlerinin güçlendiğini; ancak bu etkinin davranış boyutlarına göre değişiklik gösterebildiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, sürdürülebilirlik odaklı politika ve eğitim programlarının geliştirilmesinde çevre bilincinin temel belirleyicilerden biri olduğunu göstermesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the level of environmental awareness of individuals living in Kahramanmaraş province on their sustainable consumption behavior and to determine how environmental awareness differs according to different demographic variables. Based on a quantitative research approach, the study was conducted within the framework of a descriptive survey model, and a questionnaire consisting of statements aimed at measuring environmental awareness and sustainable consumption behavior was used as a data collection tool. Data obtained from 385 participants reached through convenience sampling were evaluated using normality, reliability, factor, correlation, and regression analyses. The research findings revealed that an ecocentric approach is more dominant among individuals, and that significant increases in some dimensions of sustainable consumption behaviors are observed as environmental awareness increases. Environmental awareness showed positive correlations, particularly with behaviors such as saving, reusability, and environmental sensitivity. Regression results indicate that the perception of environmental awareness significantly, but only slightly, predicts total sustainable consumption behavior. Regarding demographic variables, significant differences were found, particularly in age, income, and occupational sector variables; however, no significant differences were found in education and marital status variables. These results show that sustainable consumption tendencies strengthen as environmental awareness increases; however, this effect may vary depending on the behavioral dimensions. The research is important because it demonstrates that environmental awareness is one of the key determinants in the development of sustainability-oriented policies and education programs.