Saklama sözleşmesinde saklayanın borçları ve sorumluluğu
The duties and liability of the custodian under a safekeeping agreement
  1. Tez No: 993164
  2. Yazar: ZEYNEP ÇENGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Saklama sözleşmeleri TBK 561 vd. hükümlerinde düzenlenmiş isimli sözleşmelerdendir. Bu çalışmada saklama sözleşmelerinde saklayanın borçları ve sorumluluğu incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde saklama sözleşmesinin tanımı, kuruluşu, tarihçesi, unsurları, sözleşmenin hukuki niteliği, sözleşmenin sona ermesi, zamanaşımı süresi ve saklama sözleşmesinin türleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü saklayanın hak ve borçları ile sorumluluğuna ayrılmıştır. Bu bölümde saklayanın hakları ve borçları izah edildikten sonra saklayanın sözleşmeden doğan sorumluluğu ile sözleşme dışı sorumluluğu anlatılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde bazı saklama türlerinde saklayanın sorumluluğu incelenmiştir. Bu kapsamda konaklama yeri, garaj, otopark vb. yerleri işletenlerin kendilerine bırakılan eşyaların yok olmasından, zarara uğramasından ya da çalınmasından doğan sorumlulukları anlatılmıştır. Son olarak bu bölümde saklayanın misli şeylerin saklanmasından doğan sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contracts of safekeeping are nominate contracts regulated under Articles 561 et seq. of the Turkish Code of Obligations. This study examines the obligations and liability of the bailee in contracts of safekeeping. The study consists of three chapters. In the first chapter, the definition, formation, historical development, elements, legal nature, termination, statute of limitations, and types of contracts of safekeeping are analyzed. The second chapter is devoted to the rights and obligations of the bailee, as well as the bailee's liability. In this chapter, after explaining the rights and obligations of the bailee, both contractual liability and non-contractual liability arising from the safekeeping relationship are examined. In the third and final chapter, the liability of the bailee in certain types of safekeeping is analyzed. Within this framework, the liability of operators of accommodation facilities, garages, parking lots, and similar establishments for the loss, damage, or theft of items entrusted to them is discussed. Finally, this chapter examines the bailee's liability arising from the safekeeping of fungible goods.