Çocukluk çağı travmaları, yer değiştirmiş saldırganlık ve yaşantısal kaçınma ilişkileri
The relationships between childhood trauma, displaced aggression and experiential avoidance
  1. Tez No: 993171
  2. Yazar: BERFİN CEREN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTAY ARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yer değiştirmiş saldırganlık ile çocukluk çağı travmaları ve yaşantısal kaçınma arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda iki çalışma yürütülmüştür. İlk çalışmada, Yer Değiştirmiş Saldırganlık Ölçeğinin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Bu kapsamda, 18-60 yaş aralığındaki (Ort. = 36.08, SS = 12.84), 151 kadın (%50.3) ve 149 erkek (%49.7) olmak üzere toplam 300 katılımcıdan, Yer Değiştirmiş Saldırganlık Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Envanteri, Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Çalışma sonuçları, Yer Değiştirmiş Saldırganlık Ölçeği Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermiştir. İkinci çalışmada, yer değiştirmiş saldırganlık, çocukluk çağı travmaları ve yaşantısal kaçınma arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışmanın verileri Yer Değiştirmiş Saldırganlık Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini, 18-65 yaş aralığındaki (Ort. = 33.27, SS = 11.30), 164 kadın (%50) ve 164 erkek (%50) olmak üzere 328 katılımcı oluşturmuştur. Korelasyon analizi sonuçları, yer değiştirmiş saldırganlığın, çocukluk çağı travmaları ve yaşantısal kaçınma ile anlamlı ve pozitif ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Regresyon analizi sonuçları da demografik değişkenler kontrol edildiğinde, çocukluk çağı travmaları ve yaşantısal kaçınmanın yer değiştirmiş saldırganlığı anlamlı ve pozitif yönde yordadığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships between displaced aggression, childhood trauma, and experiential avoidance. For this aim, two separate studies were conducted. In the first study, the validity and reliability of the Turkish version of the Displaced Aggression Questionnaire were evaluated. Within this scope, data were collected from 300 participants aged between 18 and 60 years (M = 36.08, SD = 12.84), including 151 females (50.3%) and 149 males (49.7%), using the Displaced Aggression Questionnaire, the Positive and Negative Affect Schedule, the Five-Factor Personality Inventory, the Barratt Impulsiveness Scale–Short Form, and the Buss–Perry Aggression Questionnaire. The findings indicated that the Turkish version of the Displaced Aggression Questionnaire was a valid and reliable measurement tool. In the second study, the relationships among displaced aggression, childhood trauma, and experiential avoidance were investigated. Data were collected using the Displaced Aggression Questionnaire, the Childhood Trauma Questionnaire, and the Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire from 328 participants aged between 18 and 65 years (M = 33.27, SD = 11.30), consisting of 164 females (50%) and 164 men (50%). Correlation analyses revealed significant and positive associations of displaced aggression with childhood trauma and experiential avoidance. Regression analyses further demonstrated that, after controlling for the effect of demographic variables, childhood trauma and experiential avoidance significantly and positively predicted displaced aggression.