Yetişkin bireylerde erken dönem uyumsuz şemalar perspektifinden erteleme eğilimi ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between procrastination and impulsivity from the perspective of early maladaptive schemas in adulthood
  1. Tez No: 993189
  2. Yazar: ECEM ASLAN KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerde erken dönem uyumsuz şemalar ile erteleme eğilimi ve dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, şemaların bireyin bilişsel ve duygusal yapılanmasını etkileyerek öz-düzenleme süreçleri üzerindeki olası etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma 2025 yılında Türkiye'de yaşayan, 18–65 yaş aralığında bulunan 411 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler çevrim içi anket yoluyla toplanmış; Young Şema Ölçeği (KF3), Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız grup t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgularda, katılımcıların erken dönem uyumsuz şema puanlarının bazı sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı biçimde farklılaştığı görülmüştür. Erteleme eğilimi ile özellikle plan yapamama, motor dürtüsellik ve dikkat dürtüselliği alt boyutları arasında pozitif ve orta düzeyde ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca çeşitli şema alanlarının hem erteleme eğilimi hem de dürtüsellik düzeyleriyle anlamlı yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, şema örüntülerinin öz-düzenleme süreçleri üzerindeki etkisini desteklemektedir. Araştırmanın sonuçları, erteleme davranışının yalnızca zaman yönetimiyle ilişkili olmadığını, erken dönem bilişsel şemalar ve dürtüsel eğilimler ile birlikte ele alınması gereken çok boyutlu bir yapı olduğunu göstermiştir. Bulguların, psikoterapi süreçlerinde şema temelli formülasyonların oluşturulmasına ve müdahale planlarının bireyselleştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between early maladaptive schemas, procrastination tendency, and impulsivity among adults. Within this framework, the research explored how schema patterns shaped by early life experiences may influence self-regulation processes and contribute to procrastination and impulsive behaviors. The study was conducted in 2025 with 411 participants aged 18 to 65, residing in Türkiye. Data were collected through an online survey using the Young Schema Questionnaire–Short Form 3 (YSQ-SF3), the General Procrastination Scale, and the Barratt Impulsiveness Scale. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analyses were employed for data evaluation. Findings indicated that participants' early maladaptive schema scores significantly differed across several sociodemographic variables. Procrastination tendency showed positive and moderate correlations with the impulsivity subdimensions of non-planning, motor impulsivity, and attentional impulsivity. Furthermore, several schema domains were found to be significantly associated with both procrastination and impulsivity levels, highlighting the interconnected nature of cognitive-emotional patterns and self-regulation difficulties. These results support the view that early maladaptive schemas may shape behavioral tendencies by influencing emotional responses, self-perceptions, and coping styles. Overall, the study demonstrated that procrastination is not merely a time-management problem but a multidimensional behavior linked to early cognitive schemas and impulsive tendencies. The findings are expected to contribute to clinical practice by emphasizing the importance of schema-based assessment and individualized intervention planning, particularly in addressing self-regulation problems such as procrastination.