Hibritsoft: Pratik hibrit jeoit belirleme yazılımı
Hybridsoft: Practical hybrid geoid determination software
- Tez No: 993207
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALPAY ABBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günümüzde GNSS'den (Global Navigation Satellite Systems-Küresel Seyrüsefer Uydu Sistemleri) türetilen elipsoidal yükseklikler, yalnızca geometrik anlamlı olduğu için yüksekliklerle ilgili talepleri yeterince karşılayamazlar. Buna karşın fiziksel anlamlı olan ortometrik yükseklikler, yerin fiziki durumuyla daha uyumlu olduğundan dolayı, elipsoidal yüksekliklerden ortometrik yüksekliklere dönüşümde kullanılacak yüksek doğruluklu jeoit modelinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Ortometrik yüksekliklerin tanımlanmasında temel alınan fiziksel referans yüzeyi jeoittir. Bu nedenle, jeoidin yüksek doğruluk ve hassasiyetle belirlenmesi jeodezik çalışmalar açısından büyük öneme sahiptir. Jeoit belirlenirken uygulamada en sık kullanılan yaklaşım, GNSS ölçmeleri ile nivelman gözlemlerinin birlikte kullanıldığı, farklı matematiksel yüzeylerin ve enterpolasyon tekniklerinin değerlendirildiği geometrik yöntem yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada, gravimetrik jeoit modelinden GNSS-Nivelman noktalarında ters uzaklıkla ağırlıklı enterpolasyon yöntemi kullanılarak jeoit yükseklikleri elde edilmiştir. Ardından gravimetrik jeoit ile geometrik jeoit arasındaki sistematik farklar belirlenmiş ve bu farklar 4, 5 ve 7 parametreli düzeltici yüzey modelleri ile hesaplanmıştır. Elde edilen düzeltici yüzeyler gravimetrik jeoit modelinin hibritleştirilmesinde kullanılmıştır. Üretilen hibrit jeoit modelinin doğruluğu, hibritleştirme sürecine dâhil edilmeyen bağımsız test noktalarında analiz edilmiştir. Sayısal sonuçlar, hibrit jeoit yaklaşımının doğruluğunu önemli ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında enterpolasyon ve hibrit jeoit modelleme adımları MATLAB ortamında kodlanmış ve kullanıcıya pratik kullanım sağlayan grafik tabanlı bir arayüz geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With advancements in technology, ellipsoidal heights derived from GNSS (Global Navigation Satellite Systems) are currently insufficient to adequately meet height-related demands because they are purely geometrically meaningful. In contrast, orthometric heights, which are physically meaningful and more consistent with the physical conditions of the earth, make it crucial to determine a high-accuracy geoid model for conversion from ellipsoidal to orthometric heights. The geoid is the physical reference surface used in defining orthometric heights. Therefore, determining the geoid with high accuracy and precision is of great importance for geodetic studies. In practice, the most frequently used approach for geoid determination is the geometric method, which combines GNSS measurements and leveling observations, and evaluates different mathematical surfaces and interpolation techniques. In this study, geoid heights were obtained from the gravimetric geoid model using an inverse distance weighted interpolation method at GNSS-Leveling points. Then, systematic differences between the gravimetric and geometric geoids were determined, and these differences were calculated using 4, 5, and 7-parameter corrective surface models. The resulting corrective surfaces were used in the hybridization of the gravimetric geoid model. The accuracy of the generated hybrid geoid model was analyzed at independent test points not included in the hybridization process. Numerical results show that the hybrid geoid approach significantly improves accuracy. Furthermore, the interpolation and hybrid geoid modeling steps were coded in MATLAB, and a graphical interface providing practical user experience was developed.