Farklı yüzey işlemleri ve farklı siman tiplerinin, prefabrike plastik döküm şablonları kullanılarak hazırlanan implant üstü delikli kuronların retansiyonuna etkisi
The effect of surface treatment and cement type on the retention of cement-screw retained crowns
  1. Tez No: 827487
  2. Yazar: ÖZGE ASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR GEÇKİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; retantif yüzeye sahip Universal Base abutment yüzeyine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin, polikarboksilat ve adeziv siman olmak üzere 2 farklı siman tipi ile simante edilmiş simante-vidalı hibrit tutuculu, implant destekli kuronların tutuculuğuna etkisini değerlendirilmesidir. Uygulanan yüzey işlemlerine göre 60 adet Universal Base abutment 4 gruba (n:15) ayrılmıştır. Grup 1: İşlem görmemiş kontrol grubu; Grup 2: Kumlama ve alkol uygulanan grup; Grup 3: Kumlama ve buhar uygulanan grup; Grup 4: Rocatec Soft uygulanan grup. Krom-kobalt alaşımdan 120 adet vida delikli kuron hazırlanmıştır. Yüzey işlemleri uygulamalarını takiben örnekler polikarboksilat siman ve dual cure self-adeziv rezin siman ile simante edilmiştir. Termal siklüs işleminin ardından kuronların çekme dayanımı Universal Test cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi uygulanarak test edilmiştir. Çalışmada kullanılan farklı yüzey işlemleri ve simanların çekme dayanımları üzerine etkilerinin incelenmesinde iki yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar Scheffe testi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different surface treatments applied on the Universal Base abutment surface with a retentive surface on the retention of cemented-screw hybrid retained, implant-supported crowns cemented with 2 different cement types, polycarboxylate and adhesive cement. 60 Universal Base abutments were divided into 4 groups (n:15) according to the applied surface treatments. Group 1: Untreated control group; Group 2: Sandblasting and alcohol applied group; Group 3: Sandblasting and steam applied group; Group 4: Rocatec soft applied group. 120 screw-hole crowns were prepared from chrom-cobalt alloy. Following the surface treatments, the samples were cemented with polycarboxylate cement and dual cure self- adhesive resin cement. After the thermal cycle procedure, the tensile strength of the crowns was measured using the Universal test device. The conformity of the data to the normal distribution was tested by applying the Shapiro-Wilk test. Two-way analysis of variance (ANOVA) was used to examine the effects of different surface treatments and cements used in the study on tensile strength. Multiple comparisons were made using the Scheffe test.