The Role of Tenebrio molitor Larva Fermentation Extract as a Dietary Protein Source in Type 2 Diabetic Mice
Tip 2 Diyabetik Farelerde Diyet Protein Kaynağı Olarak Tenebrio molitor Larva Fermentasyon Özü'nün Rolü
  1. Tez No: 993219
  2. Yazar: ASLI TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. Mİ-KYUNG LEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sunchon Natıonal Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Yemek kurdu olarak da bilinen Tenebrio molitor larvaları, anti-obezite, antikanser ve antioksidan özelliklere sahip çeşitli biyoaktif bileşiklere sahiptir. Bu çalışma, C57BLKS/J-db/db farelerinde diyet protein kaynağı olarak kazein (CA) veya soya proteini (SP) ile fermente edilmiş Tenebrio molitor larva özütünün (TMP) etkilerini araştırmış ve karşılaştırmıştır. Proteinlerin glisemik kontrolü, hipoglisemik bir ilaç olan metformin (Met) (diyette %0.5) ile karşılaştırıldı. Fareler, altı hafta boyunca AIN-76 diyetinin %20'sini içeren sırasıyla CA, SP ve TMP ile beslendi. Gıda alımı, TMP grubunda CA ve SP gruplarına göre anlamlı olarak daha yüksekti; ancak TMP grubundaki vücut ağırlığı değişimi diğerlerinden önemli ölçüde farklı değildi. Met, farelerde açlık kan şekeri ve oral glikoz toleransını önemli ölçüde iyileştirdi, ancak CA grubu ile karşılaştırıldığında SP ve TMP'nin hiçbir etkisi olmadı. TMP, CA ile karşılaştırıldığında serum insülin ve leptin düzeylerini marjinal olarak düşürdü. TMP ve SP, Met grubuna kıyasla hepatik trigliserit seviyelerini ve serbest yağ asidi içeriğini ve ayrıca lipid damlacıklarını önemli ölçüde düşürdü. TMP ve SP gruplarında bu parametrelerdeki iyileşme, CA grubuna kıyasla marjinaldi. TMP, serum aspartat transaminazını (AST) düşürdü ve CA ve SP gruplarına kıyasla alanin transaminaz (ALT) seviyelerini düşürme eğilimindeydi. Proteomik analiz, 14 proteinin (H4C1, CYB5A, AnxA5, RGN, 40S ribozomal protein, Atp2, PDI, GRP78, RDX, GCH1, LDHA, GNMT, ACAA2 ve UROC1) yukarı regüle edildiğini ve 8 proteinin (UQCRC1, Txndc5, SBP2, HSPA8, PHB, TF, PC ve PK), diyabetik olmayan kontrol grubuna kıyasla CA grubunda aşağı regüle edildi. Bununla birlikte, TMP, AnxA5, RGN, 40S ribozomal proteini, Atp2, PDI, RDX, LDHA, ACAA2 ve UROC1'i önemli ölçüde aşağı regüle etti ve UQCRC1, TF ve PK'yı yukarı regüle etti. Bu proteinler glikoliz, laktat üretimi, yağ asidi β-oksidasyonu, oksidatif stres ve endoplazmik retikulum stresi ile ilgilidir. Bu sonuçlar, TMP'nin tip 2 diyabette CA veya SP'nin yerini alabilecek potansiyel bir protein kaynağı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Tenebrio molitor larvae, also known as the mealworm, have various bioactive compounds with anti-obesity, anticancer and antioxidant properties. This study investigated and compared the effects of the fermented Tenebrio molitor larvae extract (TMP) with casein (CA) or soy protein (SP), as a dietary protein source in C57BLKS/J-db/db mice. The glycemic control of the proteins was compared with metformin (Met) (0.5% in diet), a hypoglycemic drug. Mice were fed CA, SP, and TMP, respectively, comprising 20% of the AIN-76 diet for six weeks. Food intake was significantly higher in the TMP group than in the CA and SP groups; however, the body weight change in the TMP group was not significantly different from the others. Met significantly improved fasting blood glucose and oral glucose tolerance in the mice, but SP and TMP had no effect when compared with the CA group. TMP marginally lowered serum insulin and leptin levels compared with CA. TMP and SP significantly lowered hepatic triglyceride levels and free fatty acid content as well as lipid droplets compared to the Met group. The improvement in these parameters in the TMP and SP groups were marginal as compared to the CA group. TMP lowered serum aspartate transaminase (AST) and tended to lower alanine transaminase (ALT) levels compared to the CA and SP groups. Proteomic analysis showed that 14 proteins (H4C1, CYB5A, AnxA5, RGN, 40S ribosomal protein, Atp2, PDI, GRP78, RDX, GCH1, LDHA, GNMT, ACAA2, and UROC1) were up-regulated and 8 proteins (UQCRC1, Txndc5, SBP2, HSPA8, PHB, TF, PC, and PK) were down-regulated in the CA group compared to the non-diabetic control group. However, TMP significantly down-regulated AnxA5, RGN, 40S ribosomal protein, Atp2, PDI, RDX, LDHA, ACAA2, and UROC1, and up-regulated UQCRC1, TF, and PK. These proteins are related to glycolysis, lactate production, fatty acid β-oxidation, oxidative stress, and endoplasmic reticulum stress. These results suggest that TMP is a potential protein source that can replace CA or SP in type 2 diabetes.