Validation of the novel wrist worn device HealBe GoBe's measurement of energy intake and macronutrient contribution to total energy intake in healthy adults: a pilot study
Sağlıklı yetişkinlerde enerji ve makrobesin alımının toplam enerji alımına katkısını ölçen bilekten takılan yeni cihaz HealBe GoBe'nin doğrulanması: bir pilot çalışma
  1. Tez No: 993220
  2. Yazar: LATİFE EŞGÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JULİE ANNE LOVEGROVE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Readıng
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ağırlıklı besin kayıtları (WFR), besin sıklığı anketleri ve diyet hatırlama yöntemleri, geleneksel olarak diyet alımını değerlendirmek için kullanılmıştır. Ancak, bu yöntemler yanlış kayıttan kaynaklanan hatalara yatkın olup, katılımcılara yük getirme gibi diğer sınırlamaları da bulunmaktadır. Teknolojik ilerlemeler, beslenme araştırmaları alanına umut verici yenilikçi dijital yöntemler kazandırmıştır; ancak, bu yöntemlerin doğruluğu ve geçerliliği hâlâ test edilmelidir. Bu çalışma, bilekten takılan yeni bir cihaz olan HealBe GoBe'nin doğruluğunu, cihaz ile 3 günlük WFR arasındaki bir yöntem karşılaştırması yaparak incelemiştir. Çalışmaya, yaşları 21 ile 72 arasında değişen, 14 sağlıklı birey (BKİ = 24.0 kg/m² ± 2.7) katılmıştır. Öncelikle, 30 dakikalık bir çalışma ön ziyareti sonrasında, katılımcılar cihazı 2 gün boyunca takmış ve ardından cihazla senkronize bir şekilde 3 gün boyunca WFR tutmuşlardır. Sonuçları değerlendirmek için, t-testi ve Wilcoxon testi uygulanmış ve yöntemler arasındaki ilişkinin gücünü ölçmek için korelasyon katsayıları kullanılmıştır; Bland-Altman grafikleri ise mutabakat seviyesini belirlemek için kullanılmıştır. Sonuçlar, günlük enerji alımı (kcal) ve günlük karbonhidrat ile protein alımı (g) açısından iki yöntem arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p>0.05). Ancak, WFR'den elde edilen günlük yağ alımı ortalaması (105.3 ± 72.8), cihaz ölçümünden (67.5 ± 47.7) anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.006). Korelasyon katsayıları -0.103 ile 0.256 arasında değişmiştir. Günlük enerji, karbonhidrat ve protein alımının uyum seviyesi %95,2 oranında iyi iken, günlük yağ alımı için uyum seviyesi düşüktü (%92.9). Daha güçlü ve daha büyük bir örneklemle bir çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Weighed food records (WFR), food frequency questionnaires and dietary recalls have been traditionally used to assess dietary intake. These methods, however, are prone to errors due to misreporting and also have other limitations such as participant burden. Technological advancement has introduced novel digital methods into the nutritional research field that are promising, although their accuracy and validity remain to be tested. This study examined the validity of a novel wrist-worn device HealBe GoBe using a method-comparison study between the device and 3-day WFR. Fourteen healthy subjects (BMI = 24.0 kg/m2 ± 2.7), aged from 21 to 72 years, participated in the study. First, following a 30-minute pre-study visit, they had to wear the device for 2 days and then keep the WFR synchronised with the device for a further 3 days. To evaluate the results, a t-test and Wilcoxon's signed-rank test was carried out and correlation coefficients used to measure the strength of the relationship between the methods; Bland-Altman plots were used to establish agreement level. The results revealed no statistically significant difference between the two methods (p>0.05) regarding daily energy intake (kcal) and daily carbohydrate and protein intake (g); whereas the daily fat intake mean from WFR (105.3 ± 72.8) was significantly higher than the device measurement (67.5 ± 47.7) (p=0.006). Correlation coefficients ranged from -0.103 to 0.256. Agreement levels of daily energy, carbohydrate and protein intake was good with 95.2%, while daily fat intake had a poor agreement (92.9%). A more powerful study with a larger sample is needed.