Analogdan dijitale: Sinemacıların tercihlerini belirlemesiyle Mısır sinemasındaki dijital dönüşümün anlamlandırılması
Drawing meaning from the digital transformation of Egyptian cinema through the preferences of filmmakers
  1. Tez No: 993253
  2. Yazar: SARA MAMDOUH SABER GHALY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Sahne ve Görüntü Sanatları, Communication Sciences, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Mısır'da dijital sinemanın ortaya çıkışını ve sinemacıların dijital ve analog formatlar arasında çalışırken yaptıkları sanatsal tercihleri incelemektedir. Çalışma teknolojinin, estetiği ve sinemada özgünlük sorularını nasıl şekillendirdiğini ele almaktadır. Dijital teknolojilerin teknik yönlerine odaklanmak yerine Mısır sinemasında yeniliğin benimsenme sürecinin nasıl geliştiğini izleyerek, sinemacıların deneyimlerine dayanan bir bakış açısı sunmaktadır. Ayrıca, farklı medyaların sanatsal vizyonu nasıl etkilediğini, teknolojik gelişmelerle nasıl kesiştiğini ve pazar tercihlerine nasıl yanıt verdiğini vurgulamaktadır. 1990'lardan günümüze Mısır'da dijital sinemanın benimsenme sürecini analiz etmek amacıyla Yeniliklerin Yayılımı (DOI), Teknoloji Kabul Modeli (TAM) ve estetik kuram uygulanmıştır. Mısırlı yönetmenler, yapımcılar, görüntü yönetmenleri ve kurgucularla nitel görüşmeler gerçekleştirilmiş; katılımcıların içgörüleri, seçilen teorik çerçeveler dahilinde tematik olarak analiz edilmiştir. Katılımcılar, sinematik biçimi şekillendirmedeki yetkinlikleri ve hem analog hem de dijital medyada çalışma deneyimleri göz önüne alınarak seçilmiştir. Bulgular, Mısır'da dijitale geçiş sürecinin doğrusal olmadığını ve teknolojik benimseme kalıplarıyla birebir örtüşmediğini göstermektedir. Araştırma, Mısır sineması üzerine yapılan akademik çalışmalarda endüstri uygulamaları ve teknolojinin benimsenmesi konularında bir boşluk bulunduğunu tespit etmektedir. Bu çalışma, söz konusu boşluğun doldurulmasına katkıda bulunmayı amaçlamakta olup; film çalışmaları, sosyal bilimler, dağıtım ve teknolojik yenilik üzerine yapılacak gelecek araştırmalar için bir referans niteliği taşıyabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the emergence of digital cinema in Egypt and the artistic choices filmmakers make when working between digital and analog formats. It considers how technology shapes aesthetics and questions of authenticity in cinema. Rather than focusing on the technical aspects of digital technologies, the paper proposes a perspective grounded in filmmakers' experiences, tracing how invention adoption has unfolded in Egyptian cinema. It also highlights how different media influence artistic vision, intersect with technological development, and respond to market preferences. The study applies Diffusion of Innovations (DOI), the Technology Acceptance Model (TAM), and aesthetics theory to analyze the adoption of digital cinema in Egypt from the 1990s onward. Qualitative interviews were conducted with Egyptian directors, producers, cinematographers, and editors, whose insights were analyzed thematically within the chosen theoretical frameworks. Participants were selected for their authority in shaping cinematic form and their experience working across both analog and digital media. Findings show that the transition to digital in Egypt was neither linear nor identical to patterns of technological adoption. The research identifies a gap in scholarly studies on Egyptian cinema regarding industry practices and technology adoption. This study contributes to filling that gap and may serve as a reference for further work in film studies, social sciences, and research on distribution and technological innovation.