Müzik öğretmeni adaylarının aldıkları eğitimin 'Öğretmenlik Uygulaması' dersine yansıma düzeylerine ilişkin görüşleri
Music teacher candidates' views on the reflection levels of their education in the 'Teaching Practice' course
- Tez No: 993252
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; son sınıfta öğrenim gören müzik öğretmeni adaylarının, aldıkları müzik öğretmenliği formasyonuna dönük eğitimlerin son sınıfta yürüttükleri“Öğretmenlik Uygulaması”dersine yansıma durumlarına ilişkin kendi yeterlik düzeylerini değerlendirmelerini betimlemektir. Araştırma betimsel araştırmalardan Tarama (Survey) desenli bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 6 farklı üniversitelerin eğitim fakülteleri müzik öğretmenliği lisans programında öğrenim gören 68 müzik öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, amaç doğrultusunda hazırlanmış görüş alma formu ile toplanmıştır. Araştırma için ilgili enstitünün bağlı olduğu etik kurul komisyonundan etik kurul onay belgesi ve daha sonra da resmi yazışmalar ile çalışma grubundaki üniversitelerden gerekli izinler alınmıştır. Araştırmada başlıca şu bulgulara ulaşılmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının lisans programında aldıkları mesleki müzik eğitiminin öğrenme çıktıları; %78,5 oranında“Öğretmenlik Uygulaması”dersine yansımaktadır. Bu sonuç genel olarak müzik öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulaması dersinde başarılı olduklarını göstermektedir. Müzik öğretmeni adaylarının, aldıkları eğitimin“Öğretmenlik Uygulaması”dersine yansıma düzeylerini tespit etmeyi amaçlayan görüş alma formundaki 42 madde içinde 33 madde için“yeterlik düzeyinin üstünde”(%70 ve üzeri), bunlar içindeki 10 madde için üst düzeyde yeterlik (%80 ve üzeri) ve 9 madde için yeterlik düzeyinin altında (%70'in altında) yeterliğe sahip olduklarını düşündükleri tespit edilmiştir.“Tam Öğrenme”sınırının altında (%70-) gerçekleşen yeterlik düzey bileşenleri;“İlgili kazanımlara uygun yöntem ve teknikleri belirleyebilme, Öğrencileri yeterince güdüleyebilme, Müziğe özel öğretim yaklaşım, yöntem ve tekniklerini kullanabilme, Öğrencilerde yanlış gelişmiş müziksel kavramları belirleyebilme, Etkinliklerin kesintiye uğramaması için gerekli önlemleri alabilme, Öğretimi bireysel farklılıklara göre sürdürebilme, Kazanımı gerçek yaşamla ilişkilendirebilme, Kazanımla ilgili değerlendirme sonuçlarını kayıt altına alabilme ve Meslek ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin farkında olabilme”bileşenlerini ifade eden maddelerdir. Müzik öğretmeni adaylarının lisans programında aldıkları mesleki müzik eğitiminin“Öğretmenlik Uygulamasına”yansıma düzeylerine ilişkin görüşlerinde görüş alma formunun genelinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık yoktur. Ancak bazı maddelerde, kadın öğretmen adaylarının erkek adaylara göre daha fazla ve daha farklı bileşenlerde“düşük yeterlik”düzeyinde olduklarını düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how final-year music teacher candidates assess their own competencies, specifically focusing on the extent to which the pedagogical and professional music training received during their undergraduate studies translates into their performance in the“Teaching Practice”course. Designed as a descriptive survey, the research involved a cohort of 68 pre-service music teachers from the music education departments of six different universities. Data collection utilized a structured opinion form, specifically developed to align with the study's objectives. Prior to implementation, necessary ethical approvals were secured from the relevant institutional review board, alongside official permissions from the participating universities. Key findings reveal that a significant portion—78.5%—of the learning outcomes associated with professional music education courses were successfully reflected in the“Teaching Practice”course. This suggests that pre-service music teachers generally perform at a successful level during their practicum. Regarding the 42 items in the assessment form, participants rated themselves as“above the competency level”(70% and above) on 33 items. Notably, for 10 of these items, they perceived themselves as“highly competent”(>80%), while falling“below the competency level”(<70%) on only 9 items. The specific areas where candidates fell short of the“mastery learning”threshold included challenges such as: selecting methods appropriate for learning outcomes; providing adequate student motivation; applying music-specific instructional strategies; identifying misconceptions in students' musical understanding; managing classroom flow to prevent interruptions; adapting instruction to individual differences; connecting lessons to real-life contexts; recording assessment data; and demonstrating awareness of professional laws and regulations. In terms of gender variables, the overall analysis of the interview form showed no significant difference in how pre-service teachers perceived the reflection of their education in practice. However, a closer look at specific items indicates that female candidates rated their competency levels lower than their male counterparts in certain components.