İhracatı teşvik uygulamalarının sektörlerin teknoloji yoğunluğuna göre uluslararası rekabet gücü üzerine etkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
The impact of export incentive practices on the international competitiveness of sectors according to their technology intensity: An application on Turkey
  1. Tez No: 993331
  2. Yazar: KÖKSAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik faaliyetler, doğası gereği ekonomik birimler için her daim yoğun bir rekabet ortamı sunmaktadır. Bu durumun bir neticesi olarak tüm ekonomik birimler rekabet ortamında maksimum fayda sağlama yarışı içerisine girmektedirler. Rekabet ortamında sağlanabilecek her türlü avantaj ilgili birimin rekabet gücüne işaret etmektedir. Bu çerçevede rekabetten maksimum avantaj sağlama yarışı içerisine giren ekonomik birimler bu amaçla birçok farklı argümandan faydalanmaktadır. Bu argümanların en önemlilerinden biri de araştırmacılar tarafından ülkelere yüksek düzeyde rekabet avantajı sunduğu değerlendirilen ihracat verileridir. Rekabet gücü sağlama noktasında ihracat verilerinin niceliği kadar niteliği de büyük önem arz etmektedir. Rekabet avantajını maksimum düzeye çıkaracak ihracat profilini oluşturmak firmalar, endüstriler ve ülkeler açısından stratejik bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın kullanım alanına sahip iki önemli ihracat teşvik yöntemi olan Dahilde İşleme Rejimi ile Hariçte İşleme Rejimi çerçevesinde yapılan ihracatın ülke toplam ihracatı ve OECD sınıflandırması kapsamında teknoloji düzeylerine göre ihracat verileri üzerindeki etkisi ARDL Sınır Testi vasıtasıyla tespit edilmektedir. İlgili ampirik çalışma için 2002-2024 yılları arası ihracat verilerinden yararlanılmıştır. Ek olarak modelin anlamlılığına katkı sunmak amacıyla TCMB'den elde edilen reel efektif döviz kuru verisi de modele dahil edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre dahilde işleme rejimi kapsamında yapılan ihracatın düşük teknoloji ürünleri ihracatı, orta düşük teknoloji ürünleri ihracatı ve toplam ülke ihracatı üzerinde uzun dönemde pozitif bir etki ve katkı sağladığı ve sunmuş olduğu maliyet avantajı ile birlikte nispeten daha yüksek düzeyde emek yoğun ve orta düzeyde teknoloji gerektiren üretim yapısını desteklediği, hariçte işleme rejimi kapsamında yapılan ihracatın sonuçları değerlendirildiğinde ise; bahse konu teknoloji gruplarının hiçbirinde istatistiki olarak anlamlı bir etkiye rastlanılmadığı ve bu rejimin ihracat performansını doğrudan etkilemediği, maliyet, kalite ve üretim zinciri gibi organizasyonel tercihler üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Reel döviz kuruna ilişkin ampirik veriler incelendiğinde ise; yalnızca yüksek teknolojili ürünlerin ihracatı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu diğer teknoloji gruplarında ise anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic activities, by their very nature, always present an intensely competitive environment for economic units. As a result, all economic units enter into a race to maximize their competitive advantage. Any advantage that can be gained in a competitive environment indicates the competitiveness of the relevant unit. In this context, economic units that enter into a race to maximize their competitive advantage utilize many different arguments for this purpose. One of the most important of these arguments is export data, which researchers consider to offer countries a high level of competitive advantage. Both the quantity and quality of export data are of great importance in achieving competitiveness. Creating an export profile that maximizes competitive advantage emerges as a strategic necessity for firms, industries, and countries. In this study, the impact of exports made under the Inward Processing Regime and the Outward Processing Regime, two important export incentive methods widely used in Turkey, on the country's total exports and export data according to technology levels within the scope of OECD classification is determined using the ARDL Bounds Test. Export data from 2002-2024 were used for this empirical study. Additionally, real effective exchange rate data obtained from the Central Bank of the Republic of Turkey (TCMB) was included in the model to contribute to its significance. According to the study results, exports under the inward processing regime have a positive long-term impact and contribution to low-technology product exports, medium-low technology product exports, and total national exports, and support a relatively higher level of labor-intensive and medium-technology production structure with the cost advantage it offers. When the results of exports under the outward processing regime are evaluated, it is understood that no statistically significant effect was found in any of the aforementioned technology groups, and this regime does not directly affect export performance, but has an effect on organizational preferences such as cost, quality, and production chain. When the empirical data on the real exchange rate is examined, it is determined that it has a significant effect only on the export of high-technology products, and not on other technology groups