Öğretmenlerin kapsayıcı eğitim konusunda yeterliliklerini ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study to measure teachers' competence in inclusive education
- Tez No: 993360
- Danışmanlar: PROF. DR. GİZEM SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Karaman ili merkez ilçesinde görev yapan öğretmenlerin kapsayıcı eğitim yeterliliklerini ölçmek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı'nda, basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen ve okul öncesi, ilkokul, ortaokul ile lise düzeyinde görev yapan toplam 332 öğretmen araştırmaya dâhil edilmiştir. Öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmış; kapsayıcı eğitim yeterliliklerini ölçmek amacıyla ise 151 maddelik bir ön madde havuzu oluşturulmuştur. Ön uygulama 52 öğretmene yapılmış, SPSS programı ile gerçekleştirilen analizler sonucunda içerik geçerliliği, madde-total korelasyonları ve ters madde kontrolleri doğrultusunda 32 madde seçilmiştir. Geliştirilen ölçek, 159'u erkek, 173'ü kadın olmak üzere toplam 332 öğretmene uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edilmiş, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile birlikte geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda 30 madde kalmış ve araştırma sonucunda geliştirilen bu 30 maddelik ölçeğin“KEOTR: Kapsayıcı Eğitimde Olumsuz Tutumların Reddi”ve“KEUY: Kapsayıcı Eğitim Uygulamalarında Yeterlilik”adlı iki farklı boyuttan oluştuğu ve öğretmenlerin kapsayıcı eğitim yeterliliklerini ölçmede etkili ve güvenilir bir araç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable scale to measure the inclusive education competencies of teachers working in the central district of Karaman province. A total of 332 teachers working at preschool, primary, secondary, and high school levels were selected using simple random sampling during the 2024-2025 academic year and included in the study. A“Personal Information Form”was used to determine the demographic characteristics of the teachers; a preliminary pool of 151 items was created to measure their inclusive education competencies. A pilot study was conducted on 52 teachers, and as a result of analyses performed with the SPSS program, 32 items were selected based on content validity, item-total correlations, and reverse item checks. The developed scale was administered to a total of 332 teachers, 159 of whom were male and 173 female. The data obtained were analyzed using IBM SPSS 26.0 program, and validity and reliability studies were conducted along with exploratory and confirmatory factor analyses. As a result of these studies, 30 items remained, and it was determined that this 30-item scale, developed as a result of the research, consists of two different dimensions,“KEOTR: Rejection of Negative Attitudes in Inclusive Education”and“KEUY: Competence in Inclusive Education Practices,”and that it is an effective and reliable tool for measuring teachers' inclusive education competencies.