Özel eğitimde erken okuryazarlık becerilerini destekleme: Öğretmenlerin bilgi ve uygulama stratejileri
Supporting early literacy skills in special education: Teachers' knowledge and implementation practices strategies
  1. Tez No: 950407
  2. Yazar: CANSEL SAFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DOĞANAY BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, özel gereksinimli çocukların akademik başarıları ve öğrenme süreçleri için temel bir beceri olan erken okuryazarlığın öneminden hareketle, özel eğitim öğretmenlerinin bu konudaki yeterliliklerini çok yönlü olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, öğretmenlerin sesbilgisel farkındalık, harf-ses ilişkisi, yazı farkındalığı, sözcük bilgisi ve dinlediğini anlama gibi erken okuryazarlık becerilerine ilişkin bilgi düzeyleri, sınıf içi uygulama stratejileri ve öğrenme ortamı düzenlemeleri detaylı olarak incelenmiştir. Nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışması deseniyle yürütülen bu çalışmanın verileri, Ankara'daki özel eğitim anaokulu ve anasınıflarında görev yapan 10 özel eğitim öğretmeninden görüşme ve sınıf içi gözlem teknikleri kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulguları, özel eğitim öğretmenlerinin erken okuryazarlık becerilerine ilişkin bilgi düzeylerinde ve sınıf içi uygulamalarında gelişim alanları bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sınıf ortamlarının okuryazarlık becerilerini destekleme açısından bazı yönlerden yetersiz olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, özel eğitim öğretmenlerinin erken okuryazarlık konusunda mesleki gelişimlerini destekleyecek, kapsayıcı ve uygulamaya yönelik eğitim programlarının artırılması gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the competence of special education teachers in early literacy, a fundamental skill for the academic achievement and learning processes of children with special needs. Within the scope of the research, teachers' knowledge levels regarding early literacy skills such as phonological awareness, letter-sound relationships, writing awareness, vocabulary, and listening comprehension, as well as their classroom application strategies and learning environment arrangements, were examined in detail. The data for this study, conducted using a case study design from qualitative research approaches, were collected from 10 special education teachers working in special education kindergartens and nursery schools in Ankara using interview and classroom observation techniques. The research findings reveal that there are areas for improvement in the knowledge levels and classroom practices of special education teachers regarding early literacy skills. Additionally, it was determined that classroom environments are inadequate in some aspects in terms of supporting literacy skills. These results emphasize the need to increase inclusive and application-oriented training programs that support the professional development of special education teachers in early literacy.