Dijitalleşmenin muhasebe meslek eğitmenlerinin iş stresi, iş tatmin üzerine etkisi – Türkiye geneli üzerine bir araştırma
The impact of digitalization on job stress and job satisfaction of accounting professional trainers – A study across Turkey
- Tez No: 993369
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Muhasebe mesleği, dijital teknolojilerdeki gelişmelerden en çok etkilenen mesleklerden birisidir. Muhasebe meslek eğitimi lise düzeyinde Ticaret ve Mesleki Teknik Anadolu liselerinde, bilgisayarlı muhasebe, muhasebe ve dış ticaret muhasebe bölümleri adı altında verilmektedir. Dijital teknolojilerdeki gelişmeler muhasebe mesleğini etkilediğinden dolayı muhasebe eğitiminin verildiği okullardaki eğitim içeriklerinin dolayısı ile bu eğitimi veren muhasebe öğretmenlerinin de dijitalleşmeden etkilenmesi kaçınılmazdır. Bu etkileşim sonucu muhasebe öğretmenlerinin iş stresi ve iş tatmini yaşamalarına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, dijitalleşmenin Türkiye'de Ticaret ve Mesleki Teknik Anadolu liselerinde eğitmenlik yapan muhasebe öğretmenlerinin iş stresi ve iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemektir. Alan yazında daha önce yapılan çalışmalar iş tatmini, iş stresi ve muhasebe meslek eğitmenleri kavramlarını dijitalleşme ile ilişkili olarak etkisini birlikte incelendiği araştırmaya rastlanılmamıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmanın alan yazına ve sektör profesyonellerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırma, Türkiye'de Ticaret ve Mesleki Teknik Anadolu liselerinde eğitmenlik yapan muhasebe öğretmenlerinden 309 sayıda öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler SPSS Statistics 27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Uygulanan anket çalışması sonucuna ulaşılan verilerin güvenilirliği için Cronbach's Alpha değeri, geçerliliği için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) değeri hesaplanmış, elde edilen sonuçların bu örneklemde geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kolmogorov Smirnov testi ile değişkenlerin normal dağılım sınaması yapılmış, test sonucu değişkenlerin normal dağılım göstermemesinden dolayı Mann Whitney U testi iki grup karşılaştırmalarında, Kruskall Wallis H testi ikiden fazla grup karşılaştırmalarında kullanılmıştır. Muhasebe eğitmenlerinin iş stresi ve iş tatmini değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını, bu ilişkinin derecesini ve yönünü saptamak amacıyla Spearman'ın Sıra Korelasyonu Katsayısı hesaplanmıştır. Analiz sonucunda, iş stresi ile iş tatmini arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu, bazı demografik değişkenlerin iş stresi ve iş tatmini üzerinde farklı düzeylerde etkiler yarattığı belirlenmiştir. Çalışmanın bulgularının, hem eğitim politikalarının geliştirilmesine hem de muhasebe eğitiminin dijitalleşme sürecine uyum sağlanmasına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The accounting profession is one of the fields most affected by developments in digital technologies. Accounting vocational education at the secondary level is provided in Trade and Vocational Technical Anatolian High Schools under departments such as computerized accounting, accounting, and foreign trade accounting. As developments in digital technologies directly affect the accounting profession, it is inevitable that the educational content of schools providing accounting education, and consequently the accounting teachers delivering this education, are also influenced by digitalization. This interaction leads accounting teachers to experience both job stress and job satisfaction. The aim of this study is to determine the effects of digitalization on the job stress and job satisfaction of accounting teachers working in Trade and Vocational Technical Anatolian High Schools in Türkiye. A review of the literature reveals that there is no previous study examining job satisfaction, job stress, and accounting vocational educators together in relation to digitalization. In this context, the present study aims to contribute to the literature as well as to sector professionals. The research was conducted with a sample of 309 accounting teachers working in Trade and Vocational Technical Anatolian High Schools in Türkiye. The collected data were analyzed using SPSS Statistics 27 software. To assess the reliability of the survey data, Cronbach's Alpha coefficient was calculated, and to assess validity, the Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) measure was used. The results indicated that the data were valid and reliable for this sample. Normality of the variables was tested using the Kolmogorov–Smirnov test, and since the variables did not show a normal distribution, the Mann–Whitney U test was used for two-group comparisons and the Kruskal–Wallis H test was used for comparisons involving more than two groups. Spearman's Rank Correlation Coefficient was calculated to determine whether there was a significant relationship between job stress and job satisfaction among accounting teachers, as well as the direction and strength of this relationship. The results of the analysis revealed a significant and negative relationship between job stress and job satisfaction, and that certain demographic variables had varying levels of impact on both job stress and job satisfaction. The findings of the study are expected to contribute to the development of educational policies and to support the adaptation of accounting education to the digitalization process.