6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem haberlerinin söylem analizi: Algı yönetimi bağlamında bir inceleme
Discourse analysis of news on the February 6 Kahramanmaraş-centered earthquake: A study in the context of perception management
  1. Tez No: 993373
  2. Yazar: MERT GEMİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri, Türkiye'nin afet müdahalesi hakkında kamu anlayışını yeniden şekillendirme potansiyeli olan bir medya ekosistemine zemin hazırlamıştır. Çalışma, Türk medya ekosisteminde faaliyet gösteren ve ana akım ideolojik görüşleri temsil eden gazetelerin afete ilişkin anlatılarını kendi ideolojik yönelimleriyle uyumlu olacak şekilde nasıl oluşturduklarını betimsel analiz yöntemi ile incelemeyi amaçlamaktadır. Örneklem Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Sözcü, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerinin 7 Şubat, 14 Şubat, 21 Şubat ve 28 Şubat 2023 tarihlerinde internet gazeteleri üzerinden yayınladıkları ana sayfa haberlerini kapsamaktadır. Çalışmada Teun A. Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi modeli kullanılarak üç düzeyde analiz gerçekleştirilmiştir. Tematik analiz doğrultusunda iktidar yanlısı ve merkezci gazetelerin kurumsal yeterlilik ve toplumsal dayanıklılık anlatılarını öne çıkardığı görülmüştür. Muhalif eğilimli gazeteler ise bürokratik ihmal ve sistematik eksiklikleri vurgulamıştır. Şematik yapı analizinde gazetelerin başlık yerleştirme, söylem seçimi ve bağlamsal arka plan düzlemindeki tercihleri incelenmiştir. Şematik yapı analizi, gazetelerin ideolojik yönelimlerine göre çözüm odaklı bir hikaye örgüsü ya da resmi yanıtın eleştirisini ele aldığını göstermektedir. Retorik analizi ile anlatıda kullanılan ikna edici araçlar belirlenerek dil seçimlerinin yumuşak güç araçları olarak ele alınması incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, gazetelerin algı yönetimi sürecini yürütmek adına belirli öğeleri vurguladıklarını, anlatı gidişatını bu doğrultuda yapılandırdıklarını ve kamunun iktidara karşı hissettiği duyguları genelleyerek anlatıdaki unsurları biçimlendirdiklerini göstermektedir. Gazeteler, iktidara destek vermek ya da meydan okumak amacıyla iletişimsel araçlardan yararlanmaktadır. Bu çalışma, kutuplaşmış bir medya ortamında kriz iletişimi üzerine bir vaka incelemesi sunmaktadır. Çalışma ileride yapılacak haber söylemi araştırmalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquakes created a media ecosystem with the potential to reshape public understanding of disaster response in Türkiye. This study aims to examine, through a descriptive analysis approach, how newspapers operating within Turkish media ecosystem and representing mainstream ideological positions construct disaster-related narratives according to their ideological orientations. The sample consists of homepage news coverage published on the online editions of Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet, Sözcü, Sabah, and Yeni Şafak on 7 February, 14, 21, and 28, 2023. Using Teun A. van Dijk's Critical Discourse Analysis model, the study conducts analysis at three different levels. Thematic analysis reveals how pro-government and centrist newspapers emphasize narratives of institutional competence and social resilience. In contrast, opposition-oriented newspapers highlight bureaucratic negligence and systemic deficiencies. Schematic structure analysis examines newspapers' preferences regarding headline placement, phrase selection, and contextual background framing. The analysis indicates that, depending on their ideological orientations, newspapers either construct solution-oriented narratives or focus on criticizing the official response. Through rhetorical analysis, persuasive strategies employed in the narratives are identified and examined as instruments of soft power. The findings demonstrate that newspapers emphasize specific elements in order to conduct perception management and structure narrative trajectories accordingly. The newspapers utilize communicative tools to support or challenge political leadership. This work presents a case study of crisis communication within a polarized media environment and aims to contribute to future research on news discourse.