Tipik anjina pektoris şikayeti olan hipertansiyonlu hastalarda, epikardiyal koroner arter tutulum oranı ve anjinal semptoma yol açabilecek diğer olası faktörler
Incidance of epicardial coronary artery diesase and the likelihood of other disorders in hypertensive patients with angina pectoris symptoms
- Tez No: 99341
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Amaç: Tipik anjina pektoris şikayeti olan ve diagnostik koroner anjiografi yapılan hipertansif hastalarda, anjinal şikayetlerin ne kadarının epikardiyal koroner arter hastalığına bağlı olduğunun araştırılması. Giriş:Anjiyografik olarak epikardiyal koroner arterleri normal olduğu halde bazı kişilerde tipik anjina pektoris şikayeti bulunur. Bunun oranı hipertansiyonlu hastalarda, muhtemelen mikrovasküler seviyedeki morfolojik ve fonksiyonel bozukluktan dolayı, daha fazladır. Materyal ve Metod: Tipik anjina pektoris şikayeti olan ve bundan dolayı diyagnostik koroner anjiyografi yapılan hastalar arasından seçilmiş 283 hasta; 164'ü hipertansiyonlu (78 kadın,86 erkek) ve 119'u normotansif kontrol (56 kadın,63 erkek) grubu olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Hastaların önce gruplar arası; epikardiyal koroner arter tutulum oranı, tutulan epikardiyal koroner arter sayısı ve anjiyografik lezyonun ciddiyetine göre karşılaştırması yapıldı. Daha sonra hastalar yaş dekatlarına göre 40-49, 50-59, 60-69 ve 70-79 şeklinnde tasniftendi ve yukarıdaki parametrelere göre yine karşılaştırılması yapıldı. BuIgulanHipertansiyonlu ve normotansif kontrol grupları arasında epikardiyal koroner arter tutulum oranı, tutulan damar sayısı ve ciddiyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tesbit edilmedi. Yaş dekatlarına göre karşılaştırıldığında ise hipertansiyonlu grupta 4.dekatta koroner arter tutuluım oranı ve ciddiyeti anlamlı olarak yüksekti. İleri dekatlarda ise bu oranlar kontrol grubunda yüksek bulunmuıştur. Sonuç:Hipertansiyonlu hastalarda da, normotansif hastalarda olduğu gibi, anjina pektoris şikayetlerinin çoğunun sebebi epikardiyal koroner arter hastalığıdır. Ve hipertansiyon ateroskleroz gelişimini, daha erken yaşlarda, daha fazla oranda ve daha ciddi şekilde epikardiyal koroner arter hastalığına yol açarak, hızlandırmaktadır. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: We aimed to find clearly relation between epicardial coronary artery lesions and typical angina pectoris pain in hypertansive patients who underwent diagnostic coronary angiography. İntroduction:In spite of normal epicardial coronary arteries in angiography, some people admit with typical angina pectoris pain. Because of morphological and functional microvascular chances in hypertansive patients the incidence is likely to be higher. Material and Methods: Among the patients presented with typical angina pectoris pain and underwent diagnostic coronary angiography we selected 283 patients; 164 patients with high blood pressure (86 males and 78 females) and 119 patients (63 males and 56 females) with normal blood pressure in control group. Cornary artery lesions, number of diseased arteres and severity among patients groups were compared. Further classification according to age decades (Fourth,Fifth,Sixth,seventh) was performed, then, former parameters were compared again. Results Statistically, there was no significant difference between hypertansive and normotansive groups, regarding epicardial coronary artery lesions, number of diseased arteries and severity of lesions. Hipertansive patients prone to have, both, high incidence and severity of coronary artery disease in fourthdecade, in contrast, control groups were affected in advenced decades. Conclusionrln both, hipertansive and normotansive patients the angina pectoris pain result from epicardial coronary artery disease. High blood pressure is one of the main reasons to occurance of atherosclerosis in earlier age and leads to high incidence and severity of epicardial coronary artery lesions.