Ant dergisinde edebi türler
Literary genres in Ant magazine
- Tez No: 993414
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma da 1967-71 arasında yayımlanmış olan Ant dergisinde yer alan edebî metinlerin türsel dağılımı, biçimsel özellikleri ve ideolojik temaları ele alınmıştır. Çalışmada derginin Ocak 1967 ile Temmuz 1968 tarihleri arasında yayımlanmış ilk 80 sayısı, içerdiği edebî türler açısından incelenmiştir. Amaç, dönemin politik ve kültürel atmosferi içinde derginin edebî üretimlere nasıl bir zemin sağladığını ve bu üretimlerin türsel dağılımını ortaya koymaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nitel desenli bir yöntem olan doküman incelemesi kullanılmıştır. Her sayıdaki edebî metinler türlerine göre sınıflandırılmış, nitel içerik analizi yoluyla şiir, öykü, deneme ve eleştiri gibi türlerin içerik özellikleri, tematik yoğunlukları ve biçimsel yapılarına odaklanılmıştır. Türlerin işlevleri, dönemsel bağlam içinde değerlendirildiğinde, Ant dergisinin sadece bir politik yayın değil, aynı zamanda Toplumcu Gerçekçilik başta olmak üzere çeşitli edebî yönelimlerin taşıyıcısı olduğu saptanmıştır. Dergide özellikle şiir ve öykü türlerinin ağırlıkta olduğu; bu türlerde bireysel temaların değil, kolektif bilinci öne çıkaran ideolojik söylemlerin tercih edildiği görülmüştür. Tez, Ant dergisinin erken döneminde edebiyatın politik bir araç olarak nasıl kullanıldığını ve edebî türlerin bu işlevsel yapı içinde nasıl konumlandığını göstererek hem edebiyat sosyolojisi hem de tür kuramı açısından katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to examine the genre distribution, formal features and ideological themes of literary texts published in Ant magazine between 1967-71. This thesis examines the first ten issues of Ant magazine, published between January1967 and Jully 1968, in terms of the literary genres represented within. The main objective is to reveal how the magazine, situated in the political and cultural context of the period, served as a platform for literary production and to identify the distribution and functions of these genres. A qualitative research approach was adopted, and document analysis was employed as the primary data collection method. The literary texts in each issue were classified according to genre, and qualitative content analysis was conducted to explore the structural and thematic characteristics of poetry, short stories, essays, and literary criticism. The analysis revealed that Ant was not only a political publication but also a significant medium for conveying literary tendencies, particularly socialist realism. The dominance of poetry and short stories was notable, and these texts frequently displayed ideological discourses emphasizing collective consciousness over individual concerns. This study demonstrates how Ant employed literature as a political tool in its early period and contributes to both the sociology of literature and genre theory by analyzing how literary forms were shaped within ideological frameworks.