Kur'an-ı Kerim'deki eşdizim kullanımlarının tahlili
Analysis of collocation usage in the Holy Qur'an
- Tez No: 993426
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Eşdizim (collocation) dil bilimin bütün dalllarını içine alan, dilbilimcilerin tanımı, çeşitleri ve kelimeler arası ilişkiler konusunda birbirinden farklı görüşler ortaya koyduğu bilimsel bir konudur. Özellikle anlam bilimi (semantik) açısından, eşdizimin bileşenleri arasındaki ilişki ve bu ilişkiye yön veren kurallar, araştırıldığında dikkat çekici verilere ulaşılmaktadır. Çeviri metinlerinde, metnin anlamını ve üslubunu korumak bakımından büyük bir önem taşıyan eşdizimlerin doğru tespiti, çevirmenlerin dikkat etmesi gereken kritik bir unsurdur. Özellikle evrensel ve kutsal bir kaynak olan Kur'an'da da eşdizimsel ifadelerin doğru anlaşılıp hedef dile o dil kullanıcıların anlayacağı şekilde ve bağlamından uzaklaştırılmadan aktarılması son derece önem arz etmektedir. Bu çalışmada ilk olarak eşdizimin tanımı ve Arap dilbilimindeki eşdizim yaklaşımları, eşdizimlerin özellikleri ve önemi incelenmiştir. Eşdizim kavramı, özellikleri ve öneminin incelemesinden sonra kullanım alanı ve işlevselliği açısından eşdizim çeşitleri Arap Dilinden örnekler verilerek incelenmiştir. İkinci bölümde ise eşdizim türlerine Kur'an'dan örnekler verilerek klasik ve modern alimlerin bu eşdizimlere yükledikleri anlamlar incelenmiştir. Son olarak da“Eşdizimleri Doğru Anlamlandırmanın Kur'an'ı Doğru Doğru Anlamaya Katkısı”konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Collotion is a scientific subject that covers all branches of linguistics and linguists have different view on its definition, types and relations between words. Especially in terms of collotion and the rules governing this relationship yield remarkable data. The correct identification of collocations, which is of great importance in terms of preserving the meaning and style of the text, is a critial element that translators should pay attention to. Especially in the Qur'an, which is a univarsal and sacred source, it is of uymost importance that collocational expressions are understood correctyl and transferred to the target language can understand without being removed from their context. In this study; firstly, the definition of collacation and collation approaches in Arabic linguistik, features and importance of collacations have been examined. After the examination of the concept of collocation in terms of usage area and functionatily have been examined by giving examples from the Arabic language. In the second part; examples of collocation types are given from the Quran and meaning attributed to these collacations by classical and modern scholars are examined. Finally; the subject of“The Contribution of Correct İnterpretation of Collocations to Correct Under- Stating of the Qur'an”is discussed.