Yaratıcı drama etkinliklerinin meslek lisesi öğrencilerinin matematik başarısı ve temel psikolojik ihtiyaçlarına etkisi
Effects of creative drama activities on vocational high school students math achievement and psychological needs
- Tez No: 993425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, meslek lisesi 9. sınıf öğrencileriyle yaratıcı drama yöntemiyle yapılan matematik öğretiminin akademik başarı ve temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasına etkisini incelemek ve yönteme ilişkin öğrenci görüşlerini belirlemektir. Çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yaklaşımlarından gömülü desen benimsenmiştir. Çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul Başakşehir'de bir devlet çok programlı Anadolu lisesinde öğrenim gören 16 meslek lisesi öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve yaratıcı drama temelli etkinliklerden oluşan ders planı beş hafta boyunca uygulanmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen Nicelikler ve Değişimler Akademik Başarı Testi ile Durmaz (2012) tarafından geliştirilen Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği ön test-son test olarak uygulanmıştır. Verilerin normalliği incelendikten sonra uygun istatistiksel analizler yapılmıştır. Sonuçlar, akademik başarıda ön test-son test puanları arasında anlamlı ve güçlü bir fark olduğunu göstermiştir. Benzer biçimde, temel psikolojik ihtiyaçlar düzeyinde de anlamlı ve yüksek etki düzeyinde bir artış saptanmıştır. Bulgular, yaratıcı drama yönteminin temel psikolojik ihtiyaçların yeterlik ve aidiyet alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir etki yarattığını, ancak özerklik alt boyutunda anlamlı bir etki göstermediğini ortaya koymuştur. Nitel veriler, her etkinlik sonrası uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış, içerik analiziyle kodlar ve ardından temalar oluşturulmuştur. Elde edilen temalar; duyuşsal deneyim, grup dinamiğinde gelişim, öz yeterlilik, matematiksel farkındalık, matematiksel süreçte zorlanma ve rol alma sürecinde zorlanma şeklindedir. Bulgular, öğrencilerin yönteme karşı olumlu tutum geliştirdiğini, iş birliği becerilerinin arttığını, matematiksel ve kişisel yeterlilik algılarının güçlendiğini, matematiğin yapısı ve günlük yaşamla ilişkisine dair farkındalık kazandığını; ancak problem çözme ve rol oynama aşamalarında zorlandığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak araştırma, yaratıcı drama yönteminin matematik öğretiminde akademik başarı ve temel psikolojik ihtiyaçlar üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, meslek lisesi öğrencileri ve yaratıcı drama yönteminin ortaöğretim matematik eğitiminde kullanımına yönelik araştırmaların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of mathematics teaching using creative drama methods on academic achievement and the fulfillment of basic psychological needs among 9th grade vocational high school students, as well as to determine student opinions regarding the method. An embedded mixed-methods design combining quantitative and qualitative approaches was employed. The study was conducted with 16 vocational high school students attending a state multi-program Anatolian high school in Başakşehir, Istanbul, during the 2024–2025 academic year. A creative drama-based mathematics lesson plan developed by the researcher was implemented over five weeks. The Academic Achievement Test developed by the researcher and the Basic Psychological Needs Scale developed by Durmaz (2012) were administered as pre-tests and post-tests. After testing data normality, appropriate statistical analyses were conducted. The findings revealed a statistically significant increase in students' academic achievement scores. Similarly, a significant improvement was observed in the overall level of basic psychological needs. While the creative drama method had a significant effect on the competence and belonging subdimensions, no significant effect was found on the autonomy subdimension. Qualitative data were collected through semi-structured interview forms administered after each activity and analyzed using content analysis. The identified themes included emotional experience, group dynamics, self-efficacy, mathematical awareness, difficulty in the mathematical process, and difficulty in role-taking. The results indicated that students developed positive attitudes toward the method, improved collaboration skills, strengthened perceptions of mathematical and personal competence, and increased awareness of mathematics and its connection to daily life. However, they experienced difficulties in problem-solving and role-playing processes. In conclusion, the findings indicate that the creative drama method positively affects academic achievement and basic psychological needs in mathematics education. Therefore, further research focusing on vocational high school students and the use of creative drama in secondary mathematics education is recommended.