Avrupa'da belediye başkanlığı sistemi üzerine bir araştırma ve Türkiye için bir model önerisi
A research on the mayoral system in Europe and a model proposal for Turkey
- Tez No: 993434
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin yanında bazı Avrupa (Almanya, Fransa, İngiltere, Finlandiya ve İtalya) ülkelerinin merkezi ve yerel yönetim yapıları ile belediye başkanlığı sistemleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin belediye başkanlığı sistemine yönelik yeni bir model önerisi sunulmuştur. Ülkelerin yerel yönetim sistemlerinin oluşmasında geçmişten gelen yönetim gelenekleri, demokrasi düzeyleri, demografik yapıları ile kendi iç dinamikleri gibi bazı etkenler önemli olabilmektedir. Türkiye'nin de geçmişten gelen yönetim kültürü, demokrasi düzeyi, jeopolitik konumu ve demografik yapısı gibi bazı özellikleri yerel yönetimlerinin oluşumunda etkili olmuştur. Ancak Türkiye'de son yıllarda bazı belediyeler, belediye hizmetlerinin dışında çeşitli konularla gündeme gelmişlerdir. Bunun sonucu da bazı belediyelere merkezi yönetim tarafından belediye başkan vekili/kayyım atamaları yapılmıştır. Bu tür uygulamaların önüne geçebilmek için belediyelere yönelik yeni bir modele ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde: Avrupa'da yerel yönetimlerin gelişimi; Almanya, Fransa, İngiltere, Finlandiya ve İtalya'nın yönetim yapısı, yerel yönetimleri, yerel yönetimlerinin görevleri, organları ve uygulanan belediye başkanlığı sistemleri, İkinci bölümünde: Türkiye'nin yerel yönetimleri, yerel yönetimlerin görev, yetki ve sorumlulukları, organları ile belediye başkanlığı sistemi, Üçüncü bölümde ise Türkiye'de belediye başkanlığı için bir model önerisinde bulunabilmek adına öncelikle Avrupa'nın beş ülkesi ile Türkiye'de uygulanan belediye başkanlığı sistemleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu belediye başkanlığı model önerisinin gerekçesi, modelde mevcut durum ile önerilen modele yönelik kurgusal bir yapı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the central and local administrative structures and mayoral systems of Turkey, alongside several European countries (Germany, France, the United Kingdom, Finland and Italy), have been examined. Accordingly, a new model proposal for Turkey's mayoral system has been presented. In the formation of local government systems of countries, some factors such as past management traditions, democracy levels, demographic structures and internal Dynamics can be important. Some characteristics of Turkey such as past management culture, democracy level, geopolitical location and demographic structure have also been effective in the formation of local governments. However, in recent years, some municipalities in Turkey have come to the agenda with various issues other than municipal services. As a result, deputy mayors/trustees have been appointed to some municipalities by the central government. In order to prevent such practices, a new model is needed for municipalities. In the first part of the study: Development of local governments in Europe; administrative structures, local governments, duties of local governments, bodies and applied mayoral systems of Germany, France, England, Finland and Italy, In the second part: Local governments of Turkey, the duties, authorities and responsibilities of local governments, their organs and the mayoral system, In the third section, in order to be able to propose a model for mayoralty in Turkey, the mayoral systems implemented in five European countries and Turkey, have been compared. As a result of the comparison, the justification for the mayoral model proposal, the current situation of the model, and a proposed fictional structure have been presented.