Özel okullarda olumlu bir okul iklimi oluşturma sürecinde öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin motivasyonlarının incelenmesi
An examination of teachers' and school administrators' motivation in the process of creating a positive school climate in private schools
  1. Tez No: 993459
  2. Yazar: ERTUĞRUL ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel okullarda olumlu bir okul iklimi oluşturma sürecinde öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin motivasyonlarını incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara Çankaya'da bulunan 2024- 2025 eğitim ve öğretim yılında özel okullarda çalışan öğretmenler ve okul yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 17 öğretmen ve 6 yönetici katılım sağlamıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, olumlu bir okul ikliminin oluşmasında yöneticilerin liderlik yaklaşımları, iletişim biçimleri, adil yönetim anlayışı ve öğretmenlerin karar süreçlerine katılımının öğretmen ve yönetici motivasyonunu doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, mesleki gelişim olanakları, kurumsal destek, takdir edilme ve iş birliğine dayalı bir çalışma ortamının motivasyonu artıran önemli unsurlar olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, özel okullarda sürdürülebilir ve olumlu bir okul iklimi oluşturulabilmesi için öğretmen ve okul yöneticilerinin motivasyonlarını destekleyen katılımcı, destekleyici ve güvene dayalı bir yönetim anlayışının benimsenmesi gerektiği söylenebilir. Araştırma bulgularının, okul yöneticilerine, öğretmenlere ve eğitim paydaşlarına yol gösterici nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the motivations of teachers and school administrators in the process of creating a positive school climate in private schools. The study was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consists of teachers and school administrators working in private schools located in the Çankaya district of Ankara during the 2024–2025 academic year. A total of 17 teachers and 6 school administrators participated in the study. The data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using the content analysis method. The findings of the study revealed that school administrators' leadership approaches, communication styles, fair management practices, and teachers' participation in decision-making processes directly affect the motivation of both teachers and administrators in the formation of a positive school climate. In addition, professional development opportunities, institutional support, recognition, and a collaborative working environment were identified as significant factors that enhance motivation. In conclusion, it can be stated that adopting a participatory, supportive, and trust-based management approach that promotes the motivation of teachers and school administrators is essential for establishing a sustainable and positive school climate in private schools. The findings of the study are considered to provide guidance for school administrators, teachers and educational stakeholders.