Eğitim yöneticilerinin bakış açısından okullarda öğretim liderliği
Instructional leadership in schools from the perspective of education administrators
  1. Tez No: 877246
  2. Yazar: ASLI NİLDA ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA DULAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, eğitim yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda okullarda öğretim liderliği davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılan bu çalışma, Bursa'da farklı kademe ve okullarda görev yapan 15 okul müdürü ve müdür yardımcısı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme ile belirlenmiştir. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada, okulun misyonunu tanımlama, öğretim programını yönetme, öğrenci gelişimini takip etme, olumlu okul iklimi oluşturma olmak üzere dört ana tema üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bazı eğitim yöneticilerinin genel hedefleri doğrudan uyguladığı, bazılarının ise kurumlarına özgü özel hedefler belirlediği görülmektedir. Okulun misyonunu tanımlama teması altında okul amaç ve hedeflerini iletmek için dijital iletişim araçlarının önemi vurgulanırken, öğretim programını yönetme teması altında etkinlik komite toplantıları öne çıkmaktadır. Ayrıca, öğrenci gelişimini takip etme teması altında öğrenci katılımını artırmak amacıyla çeşitli etkinliklerin düzenlenmesinin önemli olduğu görülürken, olumlu okul iklimi oluşturma teması altında mentorluk yapma, temel değerlerin benimsenmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi gibi noktalar dikkat çeken bulgular arasındadır. Bulguların sonucunda, eğitim yöneticilerinin öğretim liderliği rollerini etkin bir şekilde yerine getirmeleriyle öğrenci ve öğretmen motivasyonu artırılarak etkili bir öğrenme ortamı oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the instructional leadership behaviors expected from school principals in line with the perspective of educational administrators. This study, using the case study design, one of the qualitative research methods, was conducted with 15 school principals and vice-principals working at various levels and schools in Bursa. The study group of the research was determined by the maximum diversity sampling technique. The data of the research were collected with a semi-structured interview form and content analysis was used to analyze the data. The research focused on four main themes; defining the mission of the school, managing the curriculum, following student development, and creating a positive school climate. It is observed that some educational administrators directly implement general goals, while others set specific goals for their institutions. While the importance of digital communication tools to convey school goals and objectives is emphasized under the theme of defining the mission of the school, activity committee meetings stand out under the theme of managing the curriculum. In addition, while it is seen that it is important to organize various activities to increase student participation under the theme of following student development, points such as mentoring, adopting basic values and supporting the professional development of teachers under the theme of creating a positive school climate are among the remarkable findings. As a result of the findings, it is recommended to create an effective learning environment by increasing the motivation of students and teachers by ensuring that educational administrators effectively fulfill their instructional leadership roles.