Rodrigo Garcia,Falk Richter ve Milo Rau'nun eserleri üzerinden 21. yüzyıl (2000-2025) Batı Avrupası'nda çağdaş politik tiyatro
Contemporary political theatre in Western Europe (2000-2025) through the works of Rodrigo Garcia, Falk Richter and Milo Rau
- Tez No: 993489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARACI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, 21. yüzyılda Batı Avrupa'nın farklı ülkelerindeki tiyatrolarda ve uluslararası tiyatro festivallerinde projeler üreten Falk Richter, Milo Rau ve Rodrigo Garcia'nın yazıp yönettiği toplam sekiz eser üzerinden çağdaş politik tiyatronun güncel tartışmalarına örnek sunmaktadır. Araştırmada nitel bir yöntem olan Eleştirel Söylem Analizi kullanılarak Batı Avrupa'daki mevcut toplumsal çatışmalar ve ideolojik dinamikler değerlendirilmiştir. Böylece bir önceki yüzyıldan farklı siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel koşullara sahip Batı Avrupa'da, çağdaş politik tiyatronun bu değişen dinamikleri nasıl ele aldığı ortaya konmuştur. Araştırma, Batı Avrupa ülkelerinde yaşanan sosyal, ekonomik ve siyasi gelişmelerin, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde toplumsal kutuplaşmayı derinleştirdiğini ortaya koymaktadır. 11 Eylül saldırılarının ardından gerçekleştirilen Afganistan ve Irak müdahaleleri ile Avrupa'da yaşanan terör saldırıları, Avrupa kamuoyunda göçmen ve İslam karşıtı söylemlerin güçlenmesine zemin hazırlamıştır. 2008 küresel finansal kriz ve neoliberal politikalar ise sosyal ve gelir eşitsizliğini arttırırken işini ya da yaşam standartlarını kaybetme korkusu zaman içerisinde halkların toplumsal protesto kapasitesini sınırlamıştır. 2011 yılında başlayan Suriye İç Savaşı, mülteci krizini daha da derinleştirirken aşırı sağın güç kazanmasına, yabancı düşmanlığının tırmanmasına ve Neo-Nazi örgütlerin yeniden görünür olmasına zemin hazırlamıştır. Aynı süreç, feminist hareketi ve LGBTİ+ haklarını da baskı ve gerilim alanı haline getirmiştir. Ayrıca, küresel gelişmelerin etkisiyle din temelli ayrışma giderek daha görünür hale gelmiş ve Avrupa'nın bütünlüğü ile geleceği açısından ciddi bir tehdit oluşturmuştur. Rodrigo Garcia, Falk Richter ve Milo Rau'nun eserleri bu krizleri, ideolojik çatışmaları ve sosyal kutuplaşmayı görünür kılarak çağdaş politik tiyatronun toplumsal eleştiri yaklaşımını etkili bir biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents an example of current debates on contemporary political theatre by examining eight works written and directed by Rodrigo Garcia, Falk Richter and Milo Rau, who produce projects in theatres across various Western European countries as well as in international theatre festivals. Using Critical Discourse Analysis, a qualitative method, the existing social conflicts and ideological dynamics in Western Europe are evaluated. In this way, the study reveals how contemporary political theatre engages with the changing dynamics of Western Europe, whose political, economic, social, and cultural conditions differ from those of the previous century. The research shows that social, economic, and political developments in Western European countries have deepened social polarization in the first quarter of the 21st century. The interventions in Afghanistan and Iraq following the September 11 attacks, together with terrorist attacks in Europe, have paved the way for the rise of anti-immigrant sentiment and Islamophobia. The 2008 global financial crisis and neoliberal policies have increased social and income inequality, while the fear of losing one's job or living standards has, over time, limited the public's capacity for social protest. The Syrian Civil War, which began in 2011, further deepened the refugee crisis, creating a basis for the strengthening of the far right, the escalation of xenophobia, and the renewed visibility of Neo-Nazi organizations. The same process has also transformed feminist movements and LGBT+ rights into sites of pressure and contestation. In addition, influenced by global developments, religion-based divisions became increasingly visible and posed aserious threat to Europe's unity and future. The works of García, Richter, and Rau make these crises, ideological conflicts, and social polarization visible, effectively demonstrating contemporary political theatre's approach to social critique.