Türkiye'nin ihraç ettiği bitkisel ürünlerin su ayak izi ve sanal su muhtevalarının analizi
Analysis of the water footprint and virtual water content of plant products exported by Turkey
- Tez No: 993541
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Küresel olarak en fazla suyun kullanıldığı tarımda suyun etkin kullanımı ve mavi su oranının düşürülmesi ve tarımda yeşil suyu etkin olmasını sağlamak amacıyla en fazla net ihraç edilen 12 ürünün su ayak izinin hesaplanması amaçlanmıştır. Yöntem: 2011 yılında yayımlanan Su ayak İzi Değerlendirme Kılavuzuna uygun olarak Türkiye'nin 2019-2023 yılları arasında 4 grupta (tahıl, sebze, meyve ve sert kabuklular) en fazla net ihraç ettiği toplam 12 ürünün iklim bölgeleri, İBBS-1 bölgeleri ve 81 il için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bulgular: 2019-2023 yılları arasında en fazla net ihraç edilen 12 ürünün sahip oldukları su muhtevalarında mavi su oranı %50'nin üstünde olmuştur. Hesaplanan veriler yıllık yağış miktarı ve zamanlamasına bağlı olarak farklılık göstermiştir. Uzun yıllar ortalaması yerine yıllık verilerin kullanılması gerçeğe daha yakın sonuçlar çıkarmıştır. En fazla net ihraç edilen ürünlerin çoğunluğu sulama suyuna (mavi su) bağımlı oldukları görülmüştür. Sonuç: Yüksek miktarda çekilen mavi su, kaynakların tükenmesine ve gelecek nesillerin su kıtlığı ile yüzleşmesi ihtimalini güçlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Considering that agriculture is the sector with the highest water consumption globally, this study aims to calculate the water footprints of the top 12 net exported products. The goal is to promote the efficient use of water in agriculture, reduce the ratio of blue water usage, and ensure the effective utilization of green water. Method: In accordance with the Water Footprint Assessment Manual published in 2011, the water footprints of the top 12 products with the highest net exports from Turkey between 2019–2023 were calculated separately for climate regions, NUTS-1 regions, and all 81 provinces. These products fall into 4 categories: cereals, vegetables, fruits, and nuts.. Findings: Between 2019 and 2023, the blue water component constituted over 50% of the total water content for the top 12 net exported products. The calculated data varied depending on the amount and timing of annual precipitation. Using specific annual data instead of long-term averages yielded results that were closer to reality. It was observed that the majority of the top net exported products are dependent on irrigation water (blue water). Results: The high volume of blue water withdrawal has contributed to the depletion of resources and increased the likelihood that future generations will face water scarcity.