Göçmen kaçakçılığı konusunda vatandaşların görüşlerinin incelenmesi ve kolluk kuvvetleri için bir eğitim içeriği önerisi
Examining citizens' opinions on migrant smuggling and a proposed training program for law enforcement officers
- Tez No: 993562
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇALIK VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Eğitim ve Öğretim, Sociology, Social Work, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de göçmen kaçakçılığına dair toplumsal algıların analizini yaparak, kolluk kuvvetlerinin bu konuda etkin müdahale edebilmesine yönelik eğitim içerikleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, sınır bölgelerinde yaşayan vatandaşlarla yapılan görüşmeler aracılığıyla göçmen kaçakçılığına dair bilgi, tutum ve farkındalık düzeyleri incelenmiş, göçmen kaçakçılığı olgusunun sosyal, ekonomik ve güvenlik boyutları kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, kolluk kuvvetlerine yönelik eğitimin yalnızca teknik değil, aynı zamanda kültürel farkındalık ve insani duyarlılık temelinde de yapılandırılması gerektiğini göstermektedir. Tez, göçmen kaçakçılığıyla mücadelede çok katmanlı ve sürdürülebilir stratejilere duyulan ihtiyaca dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze public perceptions of migrant smuggling in Turkey and to develop training content that enables law enforcement officers to intervene more effectively. Interviews conducted with residents in border regions were used to assess levels of knowledge, attitudes, and awareness regarding migrant smuggling. The phenomenon was examined in a comprehensive manner, considering its social, economic, and security dimensions. The findings indicate that training for law enforcement should be structured not only around technical knowledge but also cultural awareness and humanitarian sensitivity. The thesis emphasizes the need for multi-layered and sustainable strategies in the fight against migrant smuggling.