Ekolojik vatandaşlık
Ecological citizenship
  1. Tez No: 993614
  2. Yazar: CEREN MERCAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KIRLI BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Ekolojik bilince sahip olan ve bu duyarlılıkla yaşamlarını sürdüren bireyler neticesinde ortaya çıkan ortak kültür, ekolojik vatandaşlık kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Doğanın sürdürülebilirliği karşısında sorumlulukları olduğuna inanan, çevresel felaketler nedeniyle endişe duyan, gelecek kuşakların da haklarını göz önünde bulundurarak düşünce ve davranış geliştirmeyi hedefleyen bireyleri ifade eden ekolojik vatandaşlık kavramı soyut bir aidiyet gibi görünse de kurulacak olan toplumsal, ekonomik ve sosyal mekanizmalar aracılığıyla somut bir oluşumu ifade etmektedir. Tezde genel olarak ekolojik vatandaşların doğa konusunda haklarının ve sorumluluklarının neler olduğu, tutum ve davranışlarını ne yönde ve nasıl değiştirmesi gerektiği ve artan doğa felaketleri ve ekolojik tahribatları önlemede nasıl rol oynayacağı üzerinde durulmuştur. Ekolojik sorunların çözümde doğaya duyarlı, doğa için inisiyatif alan, çözümün sadece yönetimlerin alacağı kararlarla değil asıl bireyde başlaması gerektiğini kabul eden bireylerin önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of ecological citizenship has begun to be discussed which it emerged as a result of individuals who have ecological awareness and continue their lives with this sensitivity. Ecological citizenship refers to individuals who believe they have responsibilities toward the sustainability of nature. These individuals are concerned about environmental disasters and aim to develop thoughts and behaviors that consider the rights of future generations. Although the concept may seem abstract, it expresses a concrete formation through social, economic, and societal mechanisms. The thesis generally focuses on the rights and responsibilities of ecological citizens regarding nature, how they should change their attitudes and behaviors, and their role in preventing natural disasters and ecological damage. Individuals who are sensitive to nature, take initiative for nature, and accept that solutions must start with individual actions as well as administrative decisions are important in solving ecological problems.