A comparative analysis of ELT teaching programs: A cross-country study of Türkiye, Denmark, and the Netherlands
ELT öğretim programlarının karşılaştırmalı bir analizi: Türkiye, Danimarka ve Hollanda modelleri karşılaştırması
  1. Tez No: 993622
  2. Yazar: ZELİHA AKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ÜNLÜ CARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Danimarka ve Hollanda'daki İngilizce Öğretimi (ELT) politika, program ve öğretim uygulamalarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, ELT programlarının başarısına katkıda bulunan faktörleri belirlemektir. Bu kapsamda, söz konusu üç ülke, uluslararası yeterlik göstergeleri olan EF İngilizce Yeterlik Endeksi ve TOEFL IBT sonuçlarındaki farklılıklar nedeniyle seçilmiştir. Hollanda ve Danimarka sürekli olarak yüksek yeterlik düzeyinde yer alırken, Türkiye çok sayıda müfredat değişikliğine rağmen düşük yeterlik bandında kalmaktadır. Nitel bir araştırma deseni kullanılan bu çalışmada, üç ülkedeki zorunlu eğitim kapsamındaki ELT programlarını incelemek amacıyla doküman analizi, açık uçlu anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Müfredat ve politika belgeleri, temellendirilmiş kuram çerçevesinde Qureshi–Ünlü Dört Aşamalı Kodlama Aracı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca her üç ülkeden İngilizce öğretmenlerinden anket verileri toplanmış ve öğretmenlerin müfredat uygulamaları, öğretim yaklaşımları ve sınıfta karşılaştıkları güçlüklere ilişkin algılarını incelemek amacıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yüksek düzeyde İngilizce yeterliğinin yalnızca müfredat hedefleri ya da politikalarla belirlenmediğini; aksine müfredat tasarımı, öğretim materyalleri, ölçme ve değerlendirme uygulamaları, öğretmen özerkliği ve sınıf dışı İngilizce 'ye maruz kalma düzeyi arasındaki uyumla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Hollanda ve Danimarka'daki merkezi olmayan ve esnek müfredat yapıları, erken yaşta dil öğretimi ve günlük yaşamda dile maruz kalma, iletişimsel dil öğrenimi için elverişli koşullar sunmaktadır. Buna karşılık, Türkiye'deki merkezi müfredat yapısı, sınırlı öğretmen özerkliği ve uygulama düzeyindeki sorunlar, iletişimsel ve CEFR ile uyumlu hedeflerin etkili biçimde hayata geçirilmesini sınırlandırmaktadır. Çalışma, Türkiye'de İngilizce öğretiminde istenen hedefe ulaşabilmek için yalnızca müfredat reformlarının yeterli olmadığını; öğretmen özerkliğini destekleyen, müfredat hedeflerini öğrencilerin ihtiyaçlarıyla uyumlu hâle getiren, ölçme ve değerlendirme süreçlerini iletişimsel hedeflerle bütünleştiren ve otantik dil maruziyetini artıran daha esnek bir müfredat yaklaşımına ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, Danimarka ve Hollanda'daki başarılı uygulamalardan hareketle, Türkiye'de İngilizce Öğretimi programlarının etkililiğini artırmaya yönelik politika ve öğretim düzeyinde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of English Language Teaching (ELT) policies, curricula, and teaching practices in Türkiye, Denmark, and the Netherlands. The aim of the study is to identify the factors contributing to the success of ELT programs. The three countries were selected due to their contrasting performance in international proficiency indicators, which are the EF English Proficiency Index and TOEFL iBT results for this study. The Netherlands and Denmark consistently rank at very high proficiency levels, while Türkiye remains in the low proficiency band despite multiple curriculum reforms. Using a qualitative research design, the study employs document analysis, open-ended surveys, and semi-structured interviews to examine ELT programs across compulsory education in the three countries subject to this study. Curriculum and policy documents were analysed using the Qureshi–Ünlü Four-Step Coding Instrument for grounded theory. In addition, survey data were collected from English teachers in all three countries, and in-depth interviews were conducted to explore teachers' perceptions of curriculum implementation, instructional practices, and challenges teachers encounter. The findings demonstrate that high English proficiency is not determined only by curriculum objectives or policies, but rather by the degree of alignment between curriculum design, teaching materials, assessment practices, teacher autonomy, and learners' exposure to English beyond the classroom. Decentralized and flexible curricula, early language instruction, and linguistic exposure in daily life in the Netherlands and Denmark provide suitable conditions for communicative language learning. In contrast, Türkiye's centralized curriculum, limited teacher autonomy, and implementation-level challenges limit the effective achievement of communicative and CEFR-aligned goals. The study concludes that improving the ELT outcomes in Türkiye not only need curriculum reforms but a more flexible curriculum design which supports teacher autonomy, aligns the curriculum objectives with students' needs, matches assessment with communicative objectives, and promotes authentic language exposure. The findings provide recommendations at both policy and instruction levels to improve the effectiveness of English Language Teaching programs in Türkiye, based on successful practices from Denmark and the Netherlands.