Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişilerin infaz hakimliği açısından şikayet süreçlerinin ele alınması
Handling of complaint processes of persons deprived of their liberty from the point of view of the execution judge
- Tez No: 993625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLER DAMLA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
İnfaz sisteminin etkin ve anlaşılır olması gerekir. Ceza mahkemelerince verilen cezaların etkin bir şekilde infaz edilmesi hem mağdurun tatmin edilmesi hem de hükümlünün tekrar topluma kazandırılarak faydalı bir birey haline getirilmesi açısından çok önemlidir. İnfaz hukuku denilince akla ilk olarak“infaz savcısı, cezaevi, matematiksel işlemler”gibi terimler gelse de bunun ötesinde açıklanması gereken birçok konu bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklunun, cumhuriyet savcısı ve ceza infaz kurumunun işlem, karar ve faaliyetlerine karşı nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmediklerini, hatta avukat, cumhuriyet savcısı ve hâkimlerin dahi cezanın infazı ve aşamalarını anlamak noktasında tereddüt yaşadıklarını görmekteyiz. Bu çalışmada öncelikle infaz sisteminin kaç aşamadan oluştuğundan kısaca bahsedildikten sonra 4675 sayılı İnfaz Hâkimliği Kanunu'nda düzenlenen maddeler açıklanacaktır. Özellikle infaz hâkimliğinin niteliği, yetki ve görevlerinin neler olduğunun belirtilmesini takiben hükümlü ile tutuklular tarafından verilen dilekçeler sonrasında yürütülen şikâyet sürecinde nasıl hareket edilmesi gerektiği ve sonucunda verilecek karar türlerinden bahsedilecektir. Böylece tutuklu ve hükümlünün talepleriyle ilgili cezaevi ve cumhuriyet savcısı tarafından yapılması gereken araştırmaların neler olduğuna dair bir bakış açısı kazandırılacaktır. Aynı zamanda infaz hâkiminin, tutuklu ve hükümlünün şikâyetiyle ilgili karar verirken Anayasal haklar bağlamında konuyu nasıl ele alacağı anlaşılacaktır. İkinci bölümde ise, hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumunda barındırıldıkları dönemde kendilerine uygulanabilecek disiplin cezaları ve uygulamada en çok karşılaşılan disiplin cezası türleri açıklandıktan sonra disiplin soruşturmasının nasıl yapıldığı, bu soruşturma yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve bu soruşturmanın sonucunda kurum tarafından verilen karara yönelik infaz hâkimliğine yapılan şikâyet açısından değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The execution system must be effective and understandable. The effective execution of sentences imposed by criminal courts is very important for both satisfying the victim and reintegrating the offender into society as a beneficial individual. While terms such as 'execution prosecutor, prison, mathematical operations' come to mind when we mention execution law, there are many topics that need to be explained beyond this. We observe that inmates and detainees do not know how to act against the actions, decisions, and activities of the public prosecutor and the penal institution, and even lawyers, public prosecutors, and judges experience hesitation in understanding the execution and its procedures. In this study, after briefly mentioning the stages of the execution system, the articles regulated in the Law on Execution Judges No. 4675 will be explained. Especially following the clarification of the nature, authority, and duties of the execution judiciary, there will be a discussion about how to proceed in the complaint process conducted after the petitions submitted by the convicted and detained persons, and the types of decisions that will be made as a result. Thus, a perspective will be provided on what investigations need to be conducted by the prison and the public prosecutor regarding the requests of the detainees and convicts. At the same time, it will be understood how the execution judge addresses the issue concerning the complaint of the detainee and convict within the context of constitutional rights. In the second part, the types of disciplinary penalties that can be applied to convicts and detainees during their time in the penal institution will be explained, followed by an examination of how the disciplinary investigation is conducted, what should be considered during this investigation, and evaluations regarding the complaints made to the execution judiciary concerning the decision issued by the institution as a result of this investigation.