3B yazdırma tekniği ile üretilen katmanlı plakaların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of layered plates produced by 3D printing technique
- Tez No: 993626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN ZURNACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Üç boyutlu yazdırma tekniği, üretim parametrelerinin kullanıcı tarafından belirlenebilmesi ve kolaylıkla değiştirilebilmesi özellikleri sebebiyle üretilen ürünlerin optimizasyonu açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Üretim öncesinde ve sırasında yapılan parametre değişimleri üretim süresi, kullanılan malzeme miktarı, enerji tüketimi gibi birçok faktörün yanında üretilen ürünlerin mekanik dayanımına doğrudan etki etmektedir. Araştırmacılar üretim parametreleri ve ürünlerin mekanik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve optimize etmek için çeşitli teknikler kullanmışlardır. Bu tez çalışması farklı üretim parametrelerine sahip olarak üretilen katmanlı plakaların mekanik özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, ergiyik yığma modelleme tekniği ile polilaktik asit (PLA), ahşap katkılı polilaktik asit (AK-PLA) ve HIPS (Yüksek Etkili Polistren) malzeme kullanılarak 2 ve 3 katmanlı plakalar üretilmiştir. Üretim parametrelerinin mekanik özellikler üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla deney tasarımı gerçekleştirilmiştir. Deneysel tasarıma uygun olarak üretilen numunelerin katman sayısı, filaman malzeme kombinasyonu ve nozül çapının üretim parametrelerinin çekme, eğilme ve darbe dayanımları üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen deneysel test sonuçları Tepki Yüzey Metodu ile optimize edilerek en iyi mekanik performansı sağlayacak plaka tasarımı belirlenmiştir. Gerçekleştirilen ANOVA analizi ile mekanik performans kriterleri üzerinde etkili tasarım özellikleri belirlenmiştir. Deneyel test sonuçları, katmanlı plaka yapısının mekanik özellikleri etkilediğini göstermiştir. Düşük yoğunluklu filaman malzemesi ile üretilen katmanların, yapının ağırlığını düşürdüğü ve eğilme direncini arttırdığı blirlenmiştir. Ayrıca katmanlı plaka yapısı, meknik yükler karşısında plakaların yapısal bütünlüğünü korumasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The three-dimensional printing technique offers significant advantages in terms of optimizing the products produced due to the fact that the production parameters can be determined by the user and can be easily changed. Parameter changes made before and during production directly affect the mechanical strength of the products produced, as well as many factors such as production time, amount of material used, and energy consumption. Researchers have used various techniques to determine and optimize the relationship between production parameters and mechanical properties of the products. This thesis aims to examine the mechanical properties of layered plates produced with different production parameters. For this purpose, 2 and 3-layer plates were produced using polylactic acid (PLA), wood-added polylactic acid (Wood-PLA) and HIPS (High Impact Polystyrene) materials with the melt deposition modeling technique. An experimental design was carried out to determine the effect of production parameters on mechanical properties. In accordance with the experimental design, the effects of the production parameters such as the number of layers, filament material combination and nozzle diameter of the samples produced on tensile, bending and impact strengths were experimentally investigated. The experimental test results obtained were optimized with the Response Surface Method and the plate design that would provide the best mechanical performance was determined. Design features effective on mechanical performance criteria were determined by the ANOVA analysis. Experimental test results showed that the layered plate structure affected the mechanical properties. It was determined that the layers produced with low density filament material reduced the weight of the structure and increased the bending resistance. In addition, the layered plate structure helped to maintain the structural integrity of the plates against mechanical loads.