Pön Savaşları boyunca Roma Cumhuriyeti'nin emperyal dinamiği ve askeri stratejisi
Imperial dynamics and military strategy of the Roman Republic during the Punic Wars
  1. Tez No: 993630
  2. Yazar: CEYHUN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Tarih Bilim Dalı
Özet
Roma Cumhuriyeti ile Kartaca arasında M.Ö. 264–146 yılları arasında gerçekleşen ve üç ayrı savaş halinde cereyan eden Pön Savaşları bu çalışmada askerî tarih perspektifiyle incelemektedir. Çalışmanın amacı, Pön Savaşları boyunca Roma Cumhuriyeti'nin stratejisini, geçici askerî zaferlerden ziyade bu zaferlerin sistemli biçimde kalıcı bir egemenlik düzenine dönüştürülmesi olarak ortaya koymaktır. Bu çerçevede, zaferleri izleyen siyasal-hukukî düzenlemelerin, malî araçların ve askerî-lojistik ağın eşgüdüm içinde nasıl işletildiğini göstererek Sicilya'nın yönetim altına alınmasından Sardinya ve Korsika'nın Roma idaresine bağlanmasına, İspanya'nın kurumsallaşmasına ve Afrika'ya uzanan hattı planlı bir egemenlik tahkimi olarak analiz etmektir. Böylelikle Pön Savaşları'nın muharebe merkezli anlatısını aşarak Roma'nın egemenliğini kalıcılaştırma stratejisini ve bunun için kullandığı araçların birbirini nasıl besleyip süreklilik ürettiğini açık ve tutarlı bir çerçevede somutlaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Punic Wars which took place between the Roman Republic and Carthage from 264 to 146 BCE and unfolded in three separate conflicts from a militaryhistorical perspective. It advances the argument that Rome's strategy during these wars hinged not on transient battlefield successes but on the systematic conversion of victory into durable structures of rule. Accordingly, the study traces how post-conflict legal– political settlements, fiscal regimes, and military–logistical infrastructure were operated in concert. On this basis, it analyzes the arc from the incorporation of Sicily through the attachment of Sardinia and Corsica to Roman administration, the institutionalization of Hispania, and the extension to Africa as a deliberate consolidation of Roman dominion.