İlkokulda çatışma çözme stratejilerinin öğretiminde masalların rolü ve önemi
The role and importance of fairy tales in teaching conflict resolution strategies in primary school
- Tez No: 993632
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ilkokul öğrencilerine çatışma çözme stratejilerini öğretmede masalların rolü ve önemi incelenmiştir. Çalışmada, Tahir Alangu'nun Keloğlan Masalları ve Eflatun Cem Güney'in Masallar adlı kitaplarda yer alan masallar, çatışma çözme sürecinin temel unsurları olan çatışma tarafları, çatışma nedenleri, çatışma türleri, çatışma çözme stratejileri ve çatışma sonuçları bağlamında analiz edilmiştir. Çalışmanın temel çıkış noktası ise masalların ilkokul öğrencilerinin çatışma çözme stratejilerini öğrenmelerinde önemli bir öğretim materyali olabileceği düşüncesidir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde doküman analizi yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi, Keloğlan Masalları ve Masallar adlı kitaplardaki toplam 42 masaldan oluşmuştur. Her masal, önceden belirlenmiş kodlama formuna uygun olarak (1) çatışmanın tarafları (kişi-kişi, kişi-kendi, kişi-doğa, kişi-toplum), (2) çatışma nedenleri (temel yaşam gereksinimi, sevgi gereksinimi, güç gereksinimi, özgürlük gereksinimi, eğlenme gereksinimi, sınırlı kaynaklar, farklı değerler), (3) çatışma türleri (tartışma, kavramsal çatışma, çıkar çatışması, gelişimsel çatışma), (4) çatışma çözme stratejileri (kaplumbağa, oyuncak ayı, köpek balığı, tilki, baykuş) ve (5) çatışma sonuçları (kazan-kazan, kazan-kaybet, kaybet-kaybet) bakımından içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgulara göre, en yaygın görülen çatışma tarafları Kişi-Kişi çatışmaları (%47,4) olup, bunu Kişi-Kendi çatışmaları (%32,1) izlemiştir. Çatışma nedenleri açısından sırasıyla Farklı Değerler (%29,1), Güç Gereksinimi (%22,3), Temel Yaşam Gereksinimi (%16,5) ve Sevgi Gereksinimi (%15,5) yer almıştır. Çatışma türlerinde Çıkar Çatışmaları (%38,9) ilk sırada, Kavramsal Çatışmalar (%30,6) ikinci sırada bulunmuştur. Çatışma çözme stratejilerinde Baykuş stratejisi (%31,5) en yaygın olarak kullanılırken, Tilki (%21,3), Kaplumbağa (%15,7), Köpek Balığı (%15,7) ve Oyuncak Ayı (%15,7) stratejileri de çeşitli oranlarda görülmüştür. Çatışma sonuçları bakımından Keloğlan Masalları kitabında daha çok Kazan-Kaybet (%78,9), Masallar kitabında ise Kazan-Kazan (%64,0) öne çıkmıştır. Çalışmada, masalların ilkokul öğrencilerine çatışma çözme stratejilerinin öğretiminde önemli katkılar sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre, masalların yalnızca bir kültürel aktarım aracı olarak değil, aynı zamanda ilkokulda çatışma çözme stratejilerinin öğretiminde kullanılabilecek önemli bir öğretim materyali olarak da değerlendirilebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the role and importance of fairy tales in teaching conflict resolution strategies to primary school students. The fairy tales in the books Keloğlan Masalları and Masallar by Tahir Alangu and Eflatun Cem Güney, respectively, were analyzed in terms of the core elements of the conflict resolution process: conflict parties, conflict causes, conflict types, conflict resolution strategies, and conflict outcomes. The central premise of the study was that fairy tales could serve as valuable instructional materials to support primary school students' learning of conflict resolution strategies. The study was conducted within a qualitative research framework, using document analysis. The sample consisted of 42 fairy tales from the books of Keloğlan Masalları and Masallar. Each fairy tale's content was analyzed according to a predetermined coding form, covering: (1) conflict parties (person-person, person-self, person-nature, person-society), (2) conflict causes (basic life needs, need for love, need for power, need for freedom, need for fun, limited resources, different values), (3) conflict types (dispute, conceptual conflict, conflict of interest, developmental conflict), (4) conflict resolution strategies (turtle, teddy bear, shark, fox, owl), and (5) conflict outcomes (win-win, win-lose, lose-lose). Findings revealed that the most common conflict parties were Person-Person conflicts (47.4%), followed by Person-Self conflicts (32.1%). Regarding conflict causes, Different Values (29.1%), Need for Power (22.3%), Basic Life Needs (16.5%), and Need for Love (15.5%) were among the most significant. Regarding conflict types, Conflicts of Interest (38.9%) ranked first, followed by Conceptual Conflicts (30.6%). Among the conflict resolution strategies, the Owl strategy (31.5%) was the most frequently used, followed by the Fox (21.3%), Turtle (15.7%), Shark (15.7%), and Teddy Bear (15.7%) strategies. Examination of conflict outcomes indicated that the Keloğlan Masalları book primarily featured Win-Lose outcomes (78.9%), whereas the Masallar book more often featured Win-Win outcomes (64.0%). The study concludes that fairy tales can make significant contributions to the teaching of conflict resolution strategies to primary school students. Accordingly, fairy tales can be valued not only as a means of cultural transmission but also as an effective instructional tool for teaching conflict-resolution strategies in primary school.