Göçmen öğrencilerle sosyal bilgiler dersinde web araçları kullanımının farklı değişkenler üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of web tool use on different variables in social studies course with migrant students
- Tez No: 993671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik araçlar çağımızın her alanında varlığını sürdürmektedir. Günümüz eğitim anlayışında zenginleştirilmiş içerikli teknoloji destekli eğitim ortamları öğrencilerin karşılaştıkları zorlukları aşmasını mümkün kılmaktadır. Web tabanlı araçlar, eğitimde eşitlik sağlamakta ve göçmen öğrenciler için farklı öğrenme ortamları sunmaktadır. Bu kapsamda yürütülen çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler dersinde göçmen öğrencilerle Web araçları kullanımının farklı değişkenler üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada karma yöntem araştırmalarından paralel karma desen kullanılmıştır. Çalışmaya 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kilis ilinin merkez ilçesinde bulunan bir ilkokulda 4. sınıfta öğrenim gören 52 öğrenci katılmıştır. Çalışmada 26 öğrenci deney grubunda, 26 öğrenci kontrol grubunda yer almıştır. Çalışmanın uygulama süresi 7 hafta, toplam 21 ders saati şeklinde yapılandırılmıştır. Deney grubu öğrencileri ile Sosyal Bilgiler dersi Web araçları (Kahoot, Quizizz, Pixton, Voki, Storyjumper, Mindmeister, Wordwall) kullanılarak işlenirken kontrol grubu öğrencileri ile Sosyal Bilgiler dersinde geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Çalışma verileri Ulu Kalın ve Topkaya (2017) tarafından geliştirilen“İlkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Metafor Formu”ile elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Çalışma sonucunda Sosyal Bilgiler dersinde Web araçları kullanılan göçmen öğrencilerin tutumlarında olumlu yönde artış gözlemlenirken kontrol grubu öğrencilerinin tutumlarında anlamlı düzeyde bir farklılık görülmemiştir. Öğrencilerin uygulama öncesi ve uygulama sonrası metaforları karşılaştırıldığında Web araçları kullanılan deney grubu öğrencilerinin olumsuz metaforlardan olumlu metaforlara geçiş sağladığı görülmektedir. Kontrol grubu öğrencilerinin metaforlarında ise deney grubu öğrencileri kadar olumlu temalar ortaya çıkmamıştır. Sosyal Bilgiler derslerinde Web araçları kullanımının göçmen öğrencilerin tutumlarını ve derse karşı geliştirdikleri metaforları olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological tools continue to be present in every aspect of our age. In today's education system, technology-supported learning environments with enriched content enable students to overcome the challenges they face. Web-based tools ensure equality in education and offer diverse learning environments for immigrant students. The purpose of this study is to reveal the impact of web tool use on various variables with immigrant students in Social Studies classes. The study employed a parallel mixed design, a type of mixed methods research. Fifty-two fourth-grade students studying at a primary school in the central district of Kilis province participated in the study during the 2024-2025 academic year. The study included 26 students in the experimental group and 26 in the control group. The study's implementation period was seven weeks, totaling 21 class hours. While the Social Studies course was taught with the experimental group students using Web tools (Kahoot, Quizizz, Pixton, Voki, Storyjumper, Mindmeister, Wordwall), the traditional teaching method was used in the Social Studies course with the control group students. The study data were obtained using the“Attitude Scale Towards Primary School 4th Grade Social Studies Course,”developed by Ulu Kalın and Topkaya (2017), and the“Metaphor Form”prepared by the researcher. Quantitative data were analyzed using SPSS. Qualitative data were analyzed using content analysis. The study found a positive increase in the attitudes of immigrant students who used Web tools in Social Studies class, while no significant difference was observed in the attitudes of control group students. A comparison of the students' pre- and post-intervention metaphors reveals that the experimental group students who used Web tools transitioned from negative metaphors to positive ones. The metaphors of the control group students did not reveal as many positive themes as those of the experimental group. It was concluded that the use of web tools in Social Studies courses positively influenced the attitudes of immigrant students and the metaphors they developed toward the course.