İsmâil Râcî Fârûkî'nin bilginin İslamileştirilmesi tezinde eğitim
Education in Ismail Raji al-Faruqi's thesis on the Islamization of knowledge
- Tez No: 993674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Eğitim ve Öğretim, Philosophy, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İsmâil Râcî Fârûkî, 20. yüzyılın en önemli İslam düşünürlerinden biridir. Onun Filistin'de doğması, ilk eğitimini İslam coğrafyasında alması ve daha sonra Batının en donanımlı üniversitelerinde araştırmalar yapıp dersler verilmiştir. Fârûkî hayatı boyunca İslam dünyasının içine düştüğü bunalımdan kurtulması için mücadele vermiş, sorunların çözümüne yönelik ciddi ve özverili çalışmalarda bulunmuştur. Fârûkî, Batı ve İslam coğrafyasındaki eğitim sistemlerini iyi analiz etmiş bir eğitimcidir. İslam toplumlarının sorunlarının kaynağını, eğitim sisteminin Batıdan olduğu gibi kopyalanmış olmasından kaynaklandığını düşünür. Batı'dan kopyalanmış olan bu eğitimini daha faydalı ve İslam temelli bir sistem haline getirmek için çözüm önerileri sunmuştur. İslam'a uygun olan sistemin modern bilimlerle birlikte verilecek olan İslamî ilimler olduğunu ve eğitim materyallerinin İslam'ın ruhuna uygun bir şekilde yenilenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Ayrıca İslam toplumlarındaki İslamî eğitim ve modern eğitim veren çift başlı eğitim sistemini de eleştirmiş yerine ikisinin de harmanlanıp yeniden oluşturulacak bir eğitim sistemi önermiştir, bu eğitim sisteminin nasıl uygulamaya geçirileceği hakkında görüşlerini beyan etmiştir.
Özet (Çeviri)
Ismail Raji al-Faruqi is considered one of the most prominent Muslim thinkers of the twentieth century. Born in Palestine, he received his early education in the Islamic world and later conducted research and taught at some of the most prestigious universities in the West. Throughout his life, al-Faruqı strove to rescue the Muslim world from the crises it had fallen into and devoted himself to producing earnest and constructive solutions. As an educator, he carefully analyzed the educational systems of both the West and the Islamic world. He argued that the root of the problems facing Muslim societies lay in the uncritical imitation of Western models of education. To render this borrowed system more useful and firmly grounded in Islam, he proposed a number of solutions. He maintained that the most suitable system should combine Islamic sciences with modern disciplines, and that educational materials needed to be renewed in a way that reflected the spirit of Islam. Moreover, he criticized the bifurcated structure of education in Muslim societies—where Islamic and modern knowledge were taught separately—and instead advocated for a harmonized system that would integrate both approaches. He also articulated his views on how such a restructured educational model could be practically implemented.