Gaziantep tekstil sanayisinin afetlere karşı ekonomik dirençliliği
Economic resilience of Gaziantep textile industry to disasters
  1. Tez No: 993673
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL GÖRENTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Afetler yalnızca can kaybıyla ve fiziksel yıkımla kalmamakla birlikte toplumsal, mekânsal ve ekonomik yapı üzerinde de derin ve uzun vadeli etkiler bırakmaktadır. Afetlerin ekonomi üzerindeki etkileri sadece zarar tespiti değil aynı zamanda gelecekteki kırılganlıkları azaltacak politikaların belirlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda afetlerin makroekonomi üzerinde yarattığı etkiler mikro düzeyde işletmelerin afetlere dirençliliğini nasıl olduğu önemli bir araştırma alanı doğurmuştur. Bu tezin amacı Gaziantep organize sanayi bölgesinde bulunan tekstil sanayisinin afet sonrası ekonomik dirençliliğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 27 tekstil firmasına hazırbulunuşluk, fiziksel yapı, üretim- makine, iş gücü, çevresel faktörler, ekonomik yapı ve afet sonrası genel değerlendirme konularıyla ilgili ölçek uygulanmıştır. Bulgular, Gaziantep tekstil sanayisinin afetlere karşı dirençlilik düzeylerinin farklı düzeylerde önemli değişiklikler gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma aynı zamanda afet riskleri ve sanayi sektörleri arasındaki ilişkiyi coğrafi perspektif ile bütüncül bir analiz oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulamaya yönelik sonuçları firmalara afetten korunmaya yönelik hazırbulunuşluğa dikkat çekmiştir. Afet konusunda sadece fiziksel hazırlığın değil, işçi sürekliliği, finansal planlama ve çevresel faktörlerinde ekonomik direnci etkilediğini göstermiştir. Son olarak çalışma afet risklerinin yönetilmesinde coğrafi perspektifin önemine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters not only result in loss of life and physical destruction, but also have profound and long-term effects on social, spatial and economic structures. The economic impacts of disasters are of great importance not only in terms of damage assessment but also in determining policies that will reduce future vulnerabilities. In this context, the effects of disasters on the macroeconomy have given rise to an important area of research on how businesses at the micro level can become more resilient to disasters. The aim of this thesis is to examine the post-disaster economic resilience of the textile industry in the Gaziantep Organised Industrial Zone. To this end, a scale was applied to 27 textile companies in the Gaziantep Organised Industrial Zone, covering preparedness, physical structure, production-machinery, labour force, environmental factors, economic structure, and postdisaster general assessment. The findings reveal that the disaster resilience levels of the Gaziantep textile industry vary significantly. The study also provides a comprehensive analysis of the relationship between disaster risks and industrial sectors from a geographical perspective. The practical outcomes of the research have drawn attention to the importance of preparedness for disaster protection among companies. It has shown that not only physical preparedness but also worker continuity, financial planning, and environmental factors influence economic resilience in the context of disasters. Finally, the study highlights the importance of a geographical perspective in managing disaster risks.