Bir sosyal eleştiri ustası olarak Francisco Goya
As a master of social criticism Francisco Goya
- Tez No: 993679
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Francisco Goya, 18. yüzyıl sonu ve 19. yüzyıl başlarında İspanyol sanatının en önemli kişiliklerinden biridir. Sanat kariyeri boyunca Rokoko'dan Romantizme geçişi simgelemiş ve kendine özgü üslubuyla dikkat çekmiştir. Goya'nın erken dönem eserleri dini temalar ve saray portreleri üzerine yoğunlaşırken, sonraki dönemde toplumsal eleştiri ve insan doğasının karanlık yönlerini işlemeye başlamıştır.“Los Caprichos”ve“Savaşın Felaketleri”gibi baskı serileriyle, dönemin sosyal ve politik sorunlarına keskin eleştiriler getirmiştir.“IV. Carlos ve Ailesi”tablosu hem teknik ustalığını hem de dönemin siyasi atmosferini yansıtan çok katmanlı bir eserdir. Goya'nın“Çıplak Maja”ve“Giyinik Maja”tabloları İspanyol kültüründe önemli bir yer tutar ve sanat yorumcuları arasında tartışmalara yol açmıştır. Sanatçının geç dönem“Kara Resimleri”, kişisel karamsarlığını ve toplumsal trajedileri derinlemesine yansıtmıştır. Goya, aynı zamanda baskı ve gravür alanındaki yenilikçi teknikleriyle de tanınan bir sanatçıdır. Onun sanatı, duygusal yoğunluk ve gerçekçilik arasındaki dengeyi ustalıkla kurmuştur. Goya, sanatında sosyal eleştiriyi ustalıkla kullanarak, dönemin siyasal baskılarını, toplumsal yozlaşmayı ve insan doğasının karanlık yönlerini çarpıcı imgelerle görünür kılmış, böylece eserlerini yalnızca estetik bir ifade aracı değil, aynı zamanda dönemin ruhunu belgeleyen güçlü bir tanıklık haline getirmiştir. Goya'nın eserleri, modern sanatın öncüsü olarak kabul edilir ve günümüzde hala geniş bir ilgiyle incelenmektedir. Sanatçı, sadece İspanyol tarihinin değil, dünya sanat tarihinin de önemli bir parçası olmuştur. Bu tez, Goya'nın hayatı, sanatsal gelişimi ve eserlerinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Francisco Goya is one of the most important figures of Spanish art at the end of the 18th century and the beginning of the 19th century. Throughout his artistic career, he symbolized the transition from Rococo to Romanticism and attracted attention with his unique style. Goya's early works focused on religious themes and court portraits, while in his later period he began to address social criticism and the darker aspects of human nature. Through print series such as“Los Caprichos”and“The Disasters of War,”he delivered sharp critiques of the social and political issues of his time. The painting“Charles IV and His Family”is a multilayered work that reflects both his technical mastery and the political atmosphere of the period. Goya's paintings“The Nude Maja”and“The Clothed Maja”hold an important place in Spanish culture and have sparked debates among art commentators. The artist's late period“Black Paintings”deeply reflect his personal pessimism and societal tragedies. Goya is also known as an artist who introduced innovative techniques in printmaking and engraving. Goya masterfully employed social critique in his art, making political oppression, social corruption, and the darker aspects of human nature visible through striking imagery, thus transforming his works into not only aesthetic expressions but also powerful testimonies of the spirit of his time. His art skillfully balances emotional intensity and realism. Goya's works are considered pioneering in modern art and continue to be widely studied today. The artist is an important part not only of Spanish history but also of world art history. This thesis presents a comprehensive analysis of Goya's life, artistic development, and works.