Türkçede olumsuzluk: Sait Faik Abasıyanık'ın hikayelerinde olumsuzluk tespiti
Negation in Turkish: Annotation of negation in Sait Faik Abasıyanık's stories
- Tez No: 993678
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER KERİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada olumsuzluk kavramının dilbilim alanındaki görünüşüne yer verilmiştir. Olumsuzluk kavramı hem dilde hem de jest ve mimiklerde insanoğlu için vazgeçilmez bir rol oynar. Olumsuzlama her dil ve kültür açısından farklılıklar oluşturmasının yanında hiçbir zaman geniş kapsamını da kaybetmez. Evrensel olması ve neredeyse sadece insanlığa özel olması ile dil için özel bir alan oluşturur. Yokluğun, inkarın ve karşıtın anlamlarını da içinde barındıran olumsuzluğun sözdiziminden ve görünüşlerinden bahsedilmiştir. Alanyazın tarandığında Türkçede olumsuzluk ile ilgili araştırmaların yanında olumsuzluğun sözdizimsel ve semantik olarak kapsamını ve odağını belirleyen çalışmaların sayıca az olduğu görülmüştür. Bu çalışmada diğer dillerde sınırları çizilen olumsuzluğun kapsam ve odak kavramları Türkçe açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to focus on the concept of negation in the field of linguistics. The concept of negation has an essential role for humans in both language, gestures and facial expressions. Negation creates variations and differences in every language and culture yet it never loses its broad scope. Its universality and exclusivity to humanity form a special area for language.It discusses the syntax and aspects of negation, which also encompasses the meanings of absence, denial, and opposition. A review of the literature shows that, in addition to studies on negation in Turkish, there are few studies that determine the scope and focus of negation in terms of syntax and semantics. In this study, the concepts of scope and focus of negation, which have been defined in other languages, are studied from the perspective of Turkish.