Kirleten öder ilkesinin Türkiye'deki uygulamaları üzerine bir inceleme
A study on the applications of the polluter pays principle in Turkey
  1. Tez No: 993689
  2. Yazar: ŞULE KENDİRLİ ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çevre politikalarının ilkelerinden biri olarak kabul edilen kirleten öder ilkesinin Türkiye'deki uygulamalarına değinilmiştir. İlkenin temel amacı, çevreye zarar veren kurum ya da kişilerin verdikleri zararı üstlenmelerini öngörmektir. Türkiye'de çevre sorunları karşısında kirletenlere yönelik olarak bu ilkenin uygulanmasında idari, ekonomik ve hukuki konum değerlendirilmektedir. Tezde, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve diğer ilgili mevzuat kapsamında mali yükümlülükler ve yaptırımların, uygulamada kirleten öder ilkesinin işlerliğine ne yönde katkı sağladığı ele alınmış; olumlu ve olumsuz yönleri incelenmiştir. Çalışmada, çevrenin korunmasında piyasa yöntemleri açısından büyük önem atfedilen kirleten öder ilkesinin daha etkin bir şekilde uygulanabilmesi için öneriler sunulmuş ve bu sayede çevre politikasının etkinliğinin artırılmasına katkı sağlanacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the application of the“Polluter Pays Principle,”considered one of the fundamental principles of environmental policy, in Turkey. The principle's primary aim is to ensure that institutions or individuals who harm the environment bear the consequences of their actions. The study evaluates the administrative, economic, and legal aspects of applying this principle to polluters in the face of environmental problems in Turkey. The thesis analyzes how financial obligations and sanctions under the Environmental Law No. 2872 and other related legislation contribute to the effectiveness of the polluter pays principle in practice; its positive and negative aspects are examined. The study offers suggestions for more effective implementation of the polluter pays principle, which is considered of great importance in market methods for environmental protection, and believes that this will contribute to increasing the effectiveness of environmental policy.