Gürültülü ortamda çalışmanın algılanan stres düzeyi üzerine etkisi
The effect of working in a noisy environment on perceived stress level
  1. Tez No: 993705
  2. Yazar: NESLİHAN ALKANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada gürültülü ortamda çalışmanın algılanan stres düzeyi üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma 14.07.2025-31.10.2025 tarihleri arasında yapılmış olup, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan 30 yoğun bakım personeli (15 erkek, 15 kadın) ve 30 gürültüsüz ortamlarda çalışan personel (15 erkek, 15 kadın) olmak üzere 20-55 yaş arasındaki toplam 60 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar araştırmanın detayı hakkında bilgilendirilip, katılımcıların yazılı izinleri alınmıştır. Katılımcılara ait genel bilgiler kişisel bilgi formu ile alındı. Tüm katılımcıların kulak muayeneleri, timpanometrik incelemeleri, saf ses odyometrik değerlendirmeleri, konuşma testleri yapıldı ve algılanan stres düzeyleri belirlendi. Elde edilen bulgular, deney grubundaki katılımcıların algılanan stres düzeylerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak yapılan istatistiksel analizler sonucunda bu farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p > .05). Bu sonuç, gürültülü çalışma koşullarının kısa vadede stres algısını artırma eğiliminde olsa da, bu etkinin istatistiksel olarak anlamlı bir düzeye ulaşmadığını göstermektedir. Araştırma bulguları, iş ortamlarının düzenlenmesinde gürültü faktörünün dikkate alınması gerektiğine işaret etmektedir. Bununla birlikte, daha büyük örneklemler ve farklı gürültü türlerinin inceleneceği ileri çalışmalar, gürültünün stres üzerindeki etkilerini daha kapsamlı biçimde ortaya koyabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of working in a noisy environment on perceived stress levels. The study was conducted between July 14, 2025, and October 31, 2025, and included 60 individuals aged 20-55, consisting of 30 intensive care personnel (15 males, 15 females) and 30 personnel working in quiet environments (15 males, 15 females) at Sinop Atatürk State Hospital. All participants were informed about the details of the study, and written consent was obtained. General information about the participants was collected throguh a personal information form. All participants underwent ear examinations, tympanometry examinations, pure-tone audiometric evaluations, and speech tests, and their perceived stress levels were determined. The findings showed that participants in the experimental group had higher perceived stress levels than the control group. However, statistical analysis determined that this difference was not significant (p > .05). This result suggests that while noisy working conditions tend to increase perceived stress in the short term, this effect does not reach statistical significance. The findings indicate that noise should be taken into account in the design of work environments. Future studies involving larger samples and different types of noise may provide a more comprehensive understanding of the effects of noise on stress