Hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanan hastaların hastalıkalgıları ve ilaç kullanımı bilgi düzeylerinin tedavi uyumlarınaetkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of illness perceptions and knowledgelevels about medication use on treatment adherence in patientsusing medication for hypothyroidism
  1. Tez No: 993704
  2. Yazar: EMİNE HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ, PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanan hastalarda hastalık algısı ve ilaç kullanım bilgisi düzeylerinin tedaviye uyum üzerindeki etkisini değerlendirmektir.Bu çalışmanın bulguları, hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanan hastalarda hastalığa yönelik algıların ve ilaç kullanımına ilişkin bilgi düzeyinin tedavi uyumu üzerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.Bulgular, hipotiroidi yönetiminde birinci basamağın yalnızca takip eden değil, hastalığın anlamlandırıldığı, eğitimin verildiği ve davranış değişikliğinin desteklendiği temel bir merkez olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of illness perception and the level of knowledge regarding medication use on treatment adherence in patients receiving pharmacological therapy for hypothyroidism.The findings of this study demonstrate that perceptions of the disease and the level of knowledge regarding medication use play a decisive role in treatment adherence among patients using medication for hypothyroidism. Overall, the findings indicate that primary care in hypothyroidism management serves not only as a follow-up setting, but also as a fundamental center where the disease is interpreted, education is delivered, and behavior change is supported.