Halkla ilişkiler ve sosyal medya kullanımı üzerine bir çalışma: Marmara Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesindeki büyükşehir belediyelerinin karşılaştırılması
A study on public relations and social media usege: Comparison of metropolitan municipalities in the Marmara Region and Eastern Anatolia Region
- Tez No: 993723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
Özet
Marmara Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki büyükşehir belediyelerinin halkla ilişkiler faaliyetleri ile sosyal medya kullanımını karşılaştırılarak, belediyelerin sosyal medya platformlarının incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada doküman inceleme metodundan faydalanılmıştır. Çalışmada, Marmara ve Doğu Anadolu bölgesindeki büyükşehir belediyelerinin sosyal medya hesapları üç aylık bir dönemde incelenmiştir. Sonuçlara göre, tüm seçilen belediyeler sosyal medya kullanmaktadır. Takipçi sayısı en yüksek İstanbul, en düşük ise Malatya ve Erzurum'dadır. Gönderi sayıları açısından ise, Facebook'ta en fazla gönderi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılırken, en azı Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. En yüksek gönderi sayısı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde, en az gönderi ise Malatya Büyükşehir Belediyesi'ndedir. Ocak ayında Facebook'ta 546, X'te 823 ve Instagram'da 557 paylaşım yapılmıştır. Mart ayında her üç platformda en yüksek gönderi sayısına ulaşılmıştır. Özellikle görsel içerik kullanımının yüksek olduğu, Facebook'ta 1854, X'te 2754 ve Instagram'da 1629 görsel bulunduğu gözlemlenmiştir. Üç aylık dönemde etkinlik duyuruları da yapılmış, bilgilendirme içerikli gönderi sayıları ise Facebook'ta 6779, X'te 1353 ve Instagram'da 811 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to compare the public relations activities and social media use of metropolitan municipalities in the Marmara and Eastern Anatolia regions and examine the social media platforms of these municipalities, utilizes the document review method. The study examined the social media accounts of metropolitan municipalities in the Marmara and Eastern Anatolia regions over a three-month period. According to the results, all selected municipalities use social media. The highest number of followers was in Istanbul, while the lowest were in Malatya and Erzurum. In terms of post count, the Istanbul Metropolitan Municipality posted the most Facebook posts, while the fewest were in Van. Kocaeli Metropolitan Municipality posted the highest number of posts, while Malatya Metropolitan Municipality posted the fewest. In January, 546 posts were made on Facebook, 823 on X, and 557 on Instagram. March saw the highest number of posts across all three platforms. It was observed that the use of visual content was particularly high, with 1854 images on Facebook, 2754 on X, and 1629 on Instagram. Event announcements were also made during the three-month period, and the number of informative posts was determined as 6779 on Facebook, 1353 on X, and 811 on Instagram.