Kadın çalışanlarda iş tatmininin iş-aile çatışması üzerine etkisi: Adliye çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of job satisfaction on work-family conflict among female employees: A study on courthouse personnel
  1. Tez No: 993722
  2. Yazar: AYŞE MİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELİM SÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Kadınların iş yaşamına katılımının artması, iş ve aile sorumluluklarını dengelemede zorluklara yol açmaktadır. Bu durum, iş-aile çatışmasını artırarak iş tatminini düşürebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, adliyelerde çalışan kadınların iş tatmini düzeylerinin iş-aile çatışması üzerindeki etkisini incelemektir. Araştııma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiş olup, araştırmanın örneklemini basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 300 kadın adliye çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”ve“İş-Aile Çatışması Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimleyici istatistikler, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulguları, kadın adliye çalışanlarının iş tatmini ve iş-aile çatışması düzeylerinin orta seviyede olduğunu, dışsal tatmin düzeylerinin içsel tatmin düzeylerine göre daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. İş tatmininin iş-aile çatışması ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisinin bulunduğu ve özellikle dışsal tatminin iş-aile çatışmasını azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca demografik değişkenlerden yalnızca kurumda çalışma süresinin dışsal tatmin düzeylerinde anlamlı bir farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kadın çalışanların iş tatminini artırıcı dışsal faktörlere yönelik politikaların geliştirilmesi, iş-aile çatışmasının azaltılmasında etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing participation of women in the workforce makes it more challenging to balance work and family responsibilities. This situation can intensify work-family conflict and reduce job satisfaction. This study aimed to examine the effect of job satisfaction on work-family conflict among female employees working in courthouses. The research was conducted using the correlational survey model. The sample consisted of 300 female courthouse employees selected by simple random sampling. The data were collected using the“Minnesota Job Satisfaction Scale”and the“Work-Family Conflict Scale.”Data analysis included descriptive statistics, Pearson correlation analysis, regression analysis, independent samples t-test, and one- way ANOVA. The findings revealed that the participants' levels of job satisfaction and work-family conflict were moderate, with external satisfaction higher than internal satisfaction. It was determined that job satisfaction had a significant negative relationship with work-family conflict, and external satisfaction played a crucial role in reducing work-family conflict. Among demographic variables, only tenure in the organization showed a significant difference in external satisfaction levels. In conclusion, improving external factors influencing job satisfaction is recommended to reduce work-family conflict among female employees.