Servikal HPV enfeksiyonu olan kadınlarda papivir® kullanımının HPV DNA klirensi ile ilişkisi
Association between papivir® use and HPV DNA clearance in women with cervical HPV infection
  1. Tez No: 993740
  2. Yazar: BETÜL GÜNGÖR SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; tarçın ekstresi, selenyum, kuersetin, meyan kökü ve yeşil çay ekstresi içeren Papivir® oral tabletin, servikal human papillomavirüsü (HPV) enfeksiyonu bulunan kadınlarda HPV DNA klirensi ve servikal sitolojik sonuçlar üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu retrospektif kohort çalışmada, Şubat 2023–Ağustos 2025 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde takip edilen, servikal HPV enfeksiyonu tanısı doğrulanmış 239 kadın hasta değerlendirilmiştir. Altı ay süreyle günde iki kez oral Papivir® kullanan hastalar tedavi grubunu (n = 119), yalnızca standart klinik izlem altında takip edilen hastalar ise kontrol grubunu (n = 120) oluşturmuştur. Hastaların 6. ve 12. aylarda HPV DNA ve servikal sitoloji sonuçları incelenmiştir. Gruplar arasında HPV DNA klirensi ve sitolojik regresyon oranları karşılaştırılmış; ayrıca sonuçlar çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Papivir® kullanan hastalarda HPV klirens oranları, kontrol grubuna kıyasla hem 6. ayda (%65,5'e karşı %29,2) hem de 12. ayda (%69,1'e karşı %46,0) anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Sitolojik regresyon oranları da Papivir® grubunda 6. ayda (%81,1'e karşı %58,3) ve 12. ayda (%77,9'a karşı %52,8) anlamlı olarak daha yüksektir. Çok değişkenli analizlerde Papivir® kullanımı, HPV klirensi ve sitolojik regresyon ile bağımsız olarak ilişkili bulunmuş; yaş, parite, sigara kullanımı ve başlangıç HPV tipi gibi değişkenlerin sonuçlar üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Sonuç olarak, Papivir® kullanımının servikal HPV enfeksiyonu olan kadınlarda HPV DNA klirensini ve sitolojik iyileşmeyi destekleyebileceği görülmektedir. Ancak bu bulguların doğrulanması için prospektif, randomize kontrollü ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effects of Papivir® tablets, containing cinnamon extract, selenium, quercetin, licorice root, and green tea extract, on cervical human papillomavirus (HPV) clearance and cytological outcomes in women with cervical HPV infection. This retrospective cohort study included 239 women with confirmed cervical HPV infection, followed at a tertiary referral center between February 2023 and August 2025. Participants were classified into a treatment group receiving oral Papivir® twice daily for six months (n = 119) and a control group managed with routine clinical follow-up alone (n = 120). HPV DNA testing and cervical cytology were evaluated at baseline and during follow-up visits at 6 and 12 months. HPV clearance rates were significantly higher among Papivir® users at both 6 and 12 months compared with controls (65.5% vs. 29.2% and 69.1% vs. 46.0%, respectively). Cytological regression was also more frequent in the Papivir® group at 6 months (81.1% vs. 58.3%) and at 12 months (77.9% vs. 52.8%). In multivariate logistic regression analysis, Papivir® use emerged as an independent predictor of both HPV clearance and cytological regression, whereas demographic, reproductive, behavioral, and virological baseline characteristics were not significantly associated with outcomes. These findings suggest that Papivir® supplementation is associated with increased HPV clearance and cytological regression rates in women with cervical HPV infection and may play a potential supportive role in the conservative management of cervical HPV infection.