Machçı bakış açısından post-truth ve iklim değişikliği
Post-truth and climate change from a Machian perspective
- Tez No: 993779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Science and Technology, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
Özet
Hakikatin ve ona ulaşmak adına bilginin tanım arayışı İlkçağ'dan bu yana çeşitli feslefi yaklaşımlar altında süregelmektedir. Bu durumun tarihsel sürecine bakıldığında inişli çıkışlı bir arayış olduğu göze çarpar. Günümüzde doğru ve güvenilir bilgiye dair çalışmalar 'bilim' adı altında özelleşmişken, bu yöntemleri tarih boyunca sorularıyla yönlendiren felsefe, hakikat arayışında yeni sorular üretmek için yine bu yöntemleri kullanmaya devam etmektedir. Ondokuzuncu yüzyıl sonları bilgide olduğu gibi bilimde de felsefi bakış açısının geliştiği yıllar olmuş ve bu konuda Ernst Mach aktif bir rol oynamıştır. Bu bağlamda, öncelikle hakikat ve bilginin tarihsel serüveni, sonrasında da Mach'ın modern dünyayı etkileyen yaklaşımı üzerinden, günümüzde hakikat-sonrası olarak görülen iklim değişikliği ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The search for a definition of truth and the knowledge has been lasting since antiquity under various philosophical approaches. Looking at its historical development, this search appears to have been marked by ups and downs. Today, while studies of true knowledge are maintained by specialized methods under the name of 'science', philosophy which directed these methods by its questions through out the history, continues using these methods to create new questions for the search for truth. The late nineteenth century became an era of developing of a philosophical perspective on science as it had been on knowledge before and Ernst Mach played an active role in this. In this context, after the historical journey of truth and knowledge, a discussion of climate change, viewed as post-truth today, will be examined through Mach's approach that has influenced the modern world.