Fotojurnalizm ve yapay zeka algısı
Photojournalism and the perception of artificial intelligence
  1. Tez No: 993813
  2. Yazar: OZAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BOZTEPE MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, yapay zekâ teknolojilerinin görsel medya alanında yarattığı dönüşümü, fotoğrafın gerçeklik iddiası, görsel üretim pratikleri ve fotojurnalizmin etik temelleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle görüntü işleme ve üretici yapay zekâ modellerinin yaygınlaşmasıyla birlikte fotoğrafın ontolojik statüsünün nasıl değiştiği, görselin kanıt olma işlevinin hangi açılardan sorgulanır hâle geldiği ve bu dönüşümün gazetecilik pratiği üzerindeki etkileri çalışma boyunca ele alınmıştır. Fotoğraf, tarihsel olarak gerçekliğe doğrudan tanıklık eden bir kayıt aracı olarak kabul edilmiş olsa da, yapay zekâ destekli üretim ve manipülasyon teknikleri bu kabulleri yeniden düşünmeyi zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the transformation brought about by artificial intelligence technologies in visual media, with a particular focus on photography, photojournalism, and the changing status of visual evidence. As image processing and generative AI models become increasingly integrated into media production, long-standing assumptions regarding photography's relationship with reality, truth, and testimony are being fundamentally challenged. While photography has historically been regarded as a direct trace of reality, AI-assisted image generation and manipulation disrupt this notion by introducing algorithmic synthesis as a core mode of visual production.