Majör depresif bozuklukta hazırlık potansiyelleri
Bereitschafts potential in major depressive disorder
  1. Tez No: 99384
  2. Yazar: ALİ SAFFET GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET MAJOR DEPRESİF BOZUKLUKTA HAZIRLIK POTANSİYELLERİ Bu çalışmada, birincil duygulanım bozukluklarında fronto-talama-striatal yolağın işlevini değerlendirmek amacı ile major depresyonlu hastalarda hazırlık potansiyellerini (HP) araştırdık. Çalışma grubu major depresif bozukluk için DSM-IV kriterlerini karşılayan 24 hastadan oluşmaktaydı. Yirmi kişilik kontrol grubu fiziksel ve mental açıdan sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. HP'leri antidepresan tedaviden Önce ve hastaların remisyon döneminde olmak üzere iki kez kayıt edildi. Tedavi almamış depresif hastalardaki HP latans değerleri kontrollerle ve remisyondaki hastalarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak artmış bulundu. Kontrollerde ve tedavi almamış hastalarda HP orta hat çevresinde simetrik olarak dağılmış iken, tedavi başlanmış olan depresif hastalarda HP amplitüdlerinin sağda belirgin olmak üzere anlamlı bir asimetri gösterdiği bulundu. Sonuç olarak, HP latansının uzaması major depresif bozuklukta fronta-talamo-striatal yolağın işlevindeki bozulmayı gösteriyor olabilir. Antidepresan tedavi süresince devam eden asimetri, ilacın yol açtığı sağ serebral hemisferin kortikal aktivasyonu olarak yorumlanabilir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bereitschaftspotential in Major Depressive Disorder In this study, the Bereitschaftspotential (BP) searched in patients with major depression in order to investigate the functional activity of fronto-talamo-striatal pathway in primary mood disorders. The study group was consisted of 24 patients who met DSM IV criteria for major depressive disorder. Twenty controls were physically & mentally healthy volunteers. BP's were recorded two times before the antidepressant therapy and in the remitted state of the patients. It has been found significantly increased BP latency values in unmedicated depressed patients when compared to the controls and to the remitted patients. In medicated depressive patients, a significant asymmetry of BP amplitude to the right was found, whereas in normals and unmedicated patients the BP was nearly symmetrically distributed around midline. In conclusion, the prolongation of the BP latency might indicate the disturbed activity of fronto-talamo-striatal pathway in major depressive disorder. The asymmetry lasting during the antidepressant therapy could be interpreted as drug induced cortical activation of the right cerebral hemisphere. 40