Travma sonrası stres bozukluğunda etiyolojik faktör olarak ailenin araştırılması
  1. Tez No: 99383
  2. Yazar: SEMİH DİKKATLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
VII- ÖZET Bu çalışmada; aile bireylerinin yaşam boyu karşılaştıkları psikiyatrik hastalıklarla olgularda TSSB gelişmesi sürecinin arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. SCID-I'le TSSB tanısı alan olgulara, CAPS-I, HAMD, BAÖ, IES uyguyanm ıştır. Aile bireylerinden yüz yüze görüşülebilenlerde SCID-I'le yaşam boyu psikiyatrik morbidite araştırılmıştır. Aile bireylerinde bulunan psikiyatrik bozuklukla TSSB arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Olguların %63,2'sine diğer bir eksen-l psikiyatrik bozukluğun eşlik ettiği görülmektedir. En sık depresif bozukluk eşlik etmektedir. Depresif bozukluklu olgularda CAPS K, CAPS-U, CAPS-T ve İES puanlarında anlamlı yükseklik bulunmuştur. CAPS-U, CAPS-K, CAPS-T, BAÖ, HAMD ve İES arasındaki korelasyona bakıldığında anlamlılık bulunmuştur. CAPS-İ ile HAMD arasında anlamlılık bulunmazken, CAPS-İ ile CAPS-U, CAPS-K,. CAPS-T, BAÖ ve İES arasındaki korelasyonda anlamlılık bulunmuştur. Ebeveynlerde depresyon varlığı ile, CAPS-K, CAPS-T, ve CAPS-U, puanları arasında anlamlı ilişki bulunurken, HAMD, BAÖ ve İES puanları arasında bulunamamıştır. Ebeveynlerde anksiyete bozukluğu varlığıyla CAPS-K semptomları arasında anlamlılık tespit edilmiştir. Ebeveynlerde anksiyeteyle depresyonun komorbiditesiyle CAPS-U puanı arasında anlamlılık bulunmuştur. Kardeşlerde anksiyete varlığıyla, CAPS-K, CAPS-U, CAPS-T, HAMD, BAÖ ve İES ölçek puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, CAPS-I puanlarıyla bulunmamıştır. Kardeşlerde anksiyeteyle depresyon komorbiditesiyle CAPS-K ve İES puanları arasında anlamlılık bulunmuştur. Aile bireylerinde depresyon varlığıyla CAPS-U ve CAPS-T arasında anlamlılık bulunmuştur. Ailelerde depresyon varlığıyla, olgularda depresyon varlığı arasında pozitif anlamlılık, ailelerde anksiyete bozukulğu varlığıyla, olgularda depresyon varlığı arasında negatif anlamlılık bulunmuştur. 56
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY In this study, it is aimed to search the relationship between psychiatric illnesses which family members face throughout their lives and Psottraumatic stress disorder ( PTSD ) growth in cases. CAPS-1, Hamilton Depresion Scale ( HDS ), Beck Anxiety Inventory ( BAI ) and IES are applied to those cases which resulted with PTSD after giving SCID-I. psychiatric morbiditiy throughout their lives is explored among the family members who could be consulted with face to face. For this purpose SCID-I is given to patients. The correlation between the psychiatric disorders in family members and PTSD is studied. It is observed that 63,2 percent of the cases is a'ccompanied with another psychiatric disorder“axis-l”; rather frequently, depressive disorder. CAPS-Avoidance (CAPS-A), CAPS-Startle ( CAPS-S ), CAPS-Total ( CAPS-T ), and IES points of cases with depressive disorder are found to be considerably high. While there is no correlation between CAPS- Intruzive ( CAPS-I. ) and HDS; there is a meaningful correlation of CAPS-I and CAPS-S, CAPS-A, CAPS-T, BAI and IES. The existence of depression in parents and the points of CAPS-A, CAPS-T, and CAPS-S has an expressive correlation, however no such relation is found with HDS, BAI and İES points. A meaninfulness is fixed between anxiety in parents and CAPS-A symptoms. Correlation is determined between anxiety in parents, depression comorbidity and CAPS-S points. There is a meaningful correlation between the presence of anxiety in brothers.sisters and CAPS-A, CAPS-S, CAPS-T, HDS, BAI and IES scale points, but not with CAPS-I points. Also, a correlation is set between the presence of depression in family members and CAPS-S and CAPS-T. The depression in families and the depression in cases has a positive correlation but anxiety in families and depression in cases has a negative correlation. 57