Psikiyatri hastalarında saldırgan davranışlar ve bu davranışı etkileyen sosyodemografik ve klinik etmenlerin araştırılması
  1. Tez No: 99386
  2. Yazar: SEDAT İRGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI- ÖZET Psikiyatri hastalarında saldırganlık sık görülen bir davranış örüntüsüdür. Bu çalışmada, psikiyatri kliniğinde görülen saldırgan davranışlar, tanı grupları ve sosyodemografık veriler arasında varsayılan ilişkilerin anlaşılması amaçlanmıştır. Bu amaçla nevroz ve psikoz grubu tanıları olan hastaların saldırgan davranışları bir semptom olarak ele alınmıştır. Çalışmada Psikoz (N=15) grubu ve nevroz grubu (N=28) tanısı olan hasta gruplarında görülen saldırgan davranışlar, sosyodemografik görüşme formu, GASÖ ve liter Kiper saldırganlık envanteri ölçekleriyle puanlanmıştır. Verilerin analizi, SPSS paket programındaki Ki-kare, tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. GASÖ ölçeğinin psikiyatrik hasta grubunun saldırgan davranışını objektif bir biçimde kaydetmek için uygun olduğu, ilter kiperin aktif patolojisi olan hastada saldırgan davranışı tespit etmek için yeterli olmadığı ancak kişilik yapısındaki yatkınlık sağlayıcı sosyodemografik değişkenlere duyarlı olduğu, anneden ayrılma, baba ve annenin yetiştirme yöntemi, baba da saldırgan davranış olma öyküsü, ergenlik sorunları ve arkadaş ilişkileri, büyük kent yaşantısı, alkol kullanımı ile saldırgan davranış arasında bağlantılar olduğu, nevroz grubunda ve psikoz grubunda bu ilişkilerin farklı özellikler içirdiği saptanmıştır. Bu bulgular psikiyatrik hasta gruplarında saldırgan davranışın hastalık grubuna göre önemli farklılıklar gösterdiğini, bir semptom olarak saldırgan davranışın daha ayrıntılı ele alınması gerektiğini, saldırganlığı tespit eden klinik ölçeklerin farklı davranış antitelerini ölçtüğünü ve halen kullanılan ölçeklerin yeterli olmadığını düşündürmüştür. 66
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Aggression is a commonly encountered behaviour pattern in psychiatric patients. In this study, the aggressive behaviour of patients neurotic and psychotic diagnostic belonging groups was evaluated as a symptom. Aggressive behaviour observed in two patient group, the psychosis group (n=15) and the neurosis group (n=23) was scored using overt aggression scale and liter Kiper aggression inventory, By comparing the obtained data with the patients' sosciodemographic characteristics, we tired to comprehend the nature of these behaviours. The data were analysed using Chi-square, One way variance analysis in the SPSS program. The OAS was found to be adequate appropriate for the objective recording of aggressive behaviour in patients whereas the liter Kiper Scale was found insufficient in determining aggressive behaviour in patients with active disease, although it was found to be sensitive for determining predisposing sociodemograhpic variables in the personality structure. Indeed, relationships were found aggressive behaviour and factors such as separation from the mother, the parents' methods of rearing, history of aggressive behaviour in the father, problems during adolescence and peer relationships, urban life style and alcohol intake. These relationships showed differing properties in the neurotic and the psychotic groups. These findings led us to think that aggressive behaviour showed significant differences according to the disease group, that aggressive behaviour as a symptom needs to be studied further in more detail. That clinical scales used determine aggression measure different behavioural entities and that those clinical scales presently in use are not sufficient. 67