Wisconsin Kart Eşleme Testi'nin Alzheimer demans tanılı hastalarda yapılan geçerlik çalışması
  1. Tez No: 99387
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BENAL İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
73 ÖZET Disiplinlerarasi etkileşimin artmasıyla birlikte, son yıllarda giderek önem kazanmaya başlayan Nöropsikoloji, beyin-davranış ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır. Beyin yapıları ve bilişsel işlevler arasındaki ilişki incelenirken başvurulan en geçerli yöntemlerden biri, nöropsikolojik değerlendirmedir. Nöropsikolojik değerlendirme kapsamında ölçme aracı olarak kullanılan testlerin hemen hepsi yurtdışıpda geliştirilmiş, geçerlik, güvenirlik çalışmaları tamamlanmış testlerdir. Ülkemizde ise, nöropsikolojik testler ile ilgili standardizasyon çalışmaları henüz yeni sayılabilecek bir zaman diliminde, BİLNOT Bataryası kapsamında başlatılmış ve tamamlanma aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Bu batarya kapsamında yer alan önemli testlerden biri de Wisconsin Kart Eşleme Testi-Türk Formu' dur (WCST-Türk Formu). VVCST-Türk Formu, nöropsikolojik değerlendirme içinde en çok tartışılan ve merak edilen bilişsel işlevlerden biri olan frontal bölge işlevlerini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı da, ülkemizde henüz hasta grupları üzerinde, özellikle Alzheimer Demans tanılı hastalarda, etkinliği incelenmeyen VVCST-Türk Formu' nun geçerli bir ölçme aracı olup olmadığını değerlendirmektir. Bu amaçla, 8'i kadın, 16'sı erkek olmak üzere, 24 Alzheimer Demans tanılı hastaya VVCST-Türk Formu uygulanmış ve her hastanın MR filmine ait bifrontal ve bikaudat ölçümler alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda, hasta grubunun ortalama WCST puanlarının, karşılaştırma grubunun puanlarından anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Bununla birlikte, hasta grubun WCST puanları ile bifrontal ve bikaudat indeks ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma kapsamında, ayrıca, WCST puanları çeşitli sosyodemografik değişkenler açısından incelenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY By increasing interaction of the multidiciplinary approaches, neuropsychology that gained importance in the last years studies the interaction between brain and behaviours. The methods that are valid in the examination of the relationship between brain structures and cognitive functions are important in neuropsychological evaluation. The neuropsychological tests are used as measurement tools and their reliability and validation studies has been completed. Unfortunately, in our country, the standardization studies that are related neuropsychological tests has been started in BİLNOT Battery for the last few years. In that battery, one of the most important tests is Wisconsin Cart Sorting Test- Turkish Version that is used for evaluation of frontal lobe functions. These functions have been discussed and interested by the researchers especially. The purpose of this study was to evaluate the validation of WCST-Turkish Version in Alzheimer Dementia patients. 8 women, 16 men, total 24 Alzheimer Dementia patients had parts in the study. These were examined by WCST-Turkish Version and bifrontal - bikaudat indexes were measured each of the patients. The results of the study revealed that WCST scores of the patients were significantly different from the comparisons. In addition, the interaction between the WCST scores and bifrontal - bikaudat indexes was not significant. WCST scores were examined and discussed in terns of various socio-demographic variables also.