Mezopotamya bölgesinde bulunan ticaret yolları ve bu yollar üzerinde ticareti yapılan ürünler
Trade routes in the Mesopotamia region and products traded on these routes
- Tez No: 993871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER TAŞDÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Tezimizin ana konusunu Mezopotamya Bölgesi'nde bulunan ticaret yolları ve bu ticaret yolları üzerinde ticareti yapılan ürünler oluşturmaktadır. Bu konuda araştırma yaparken dönemin tüccarlarının yazmış olduğu kil tabletlerin çevirileri, kanunların çevirileri ve arkeolojik bulgular incelenmiştir. Eski Çağ'da yapılan ticari faaliyetler ve bu faaliyetlerden doğan etkileşimlerle bölgeler arası ürün alışverişi incelenmiştir. Kayıt altına alınan ilişkiler ışığında ticari yolların ve ticari malların neler olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Bölgedeki ticari yolların ve bölgeler arası hangi ürünlerin alışveriş konusu olabileceğini anlayabilmek için bölgenin tarihi coğrafyasını ve fiziki coğrafyasını bilmek gerekliliği bulunduğunu düşündüğümüz için birinci bölümde Mezopotamya Bölgesi'nin tarihi coğrafyası açıklanmaya çalışıldı. Böylece Eski Çağ Mezopotamya Bölgesi'nin doğal yol güzergâhları ve nehir yatağı zamanla değişmiş olabileceği için günümüz coğrafi yapısı üzerinden yorum yapmanın hatalara yol açabilme ihtimalinden dolayı Mezopotamya Bölgesi'nin tarihi coğrafyası ele alınmıştır. İkinci bölümde ise devletlerarası ilişkilerde temel unsurun ekonomi olması sebebi ile siyasi ilişkiler açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde; ticaret ile ilgili veriler taranarak, bölgede ticareti yapılan ürünler ve bu ürünlerin izlediği güzergâh üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırma yapılırken elde edilen veriler ışığında görülmüştür ki geçmişte kullanılan güzergâhların büyük bir çoğunluğu günümüzde de kullanılmaktadır. Bu yollar üzerinde kurulan barajlar ve benzeri engeller yolda ufak değişikliklere neden olsa da yapılan kazılar sonucu ele geçen arkeolojik verilerle yol üzerindeki birçok güzergâh gün yüzüne çıkmıştır. Gün yüzüne çıkarılamayanların bir bölümü yapılan baraj göllerinin suları altında kalmıştır ya da Fırat ve Dicle nehirlerinin yatakları zamanla yer değiştiğinden bazı antik yerleşimlerin konumu saptanamamıştır. Bölgede yapılan arkeolojik faaliyetler oldukça genç olduğundan gelecek zaman içerisinde arkeolojik çalışmalarla yeni yerlerin keşfi de muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
The main focus of our thesis is the trade routes in Mesopotamia and the products traded along them. Translations of clay tablets written by merchants of the period, translations of laws, and archaeological findings were examined during this research. We examined the commercial activities of antiquity, the interactions arising from these activities, and the interregional exchange of goods. In light of the recorded relationships, we attempted to explain the nature of these trade routes and commercial goods. Because we believe that understanding the historical and physical geography of the region is essential to understanding the region's trade routes and the products that could be traded between regions, the first section explores the historical geography of Mesopotamia. Therefore, since the natural road routes and riverbeds of Ancient Mesopotamia may have changed over time and interpreting them based on the current geographical structure could lead to errors, the historical geography of Mesopotamia was discussed. The second section explores political relations, as the economy is a fundamental element in interstate relations. The third and final section: By reviewing trade data, research was conducted on the products traded in the region and the routes these products followed. The data obtained during the research revealed that the vast majority of routes used in the past are still in use today. While dams and similar obstacles constructed along these routes have caused minor changes, archaeological data uncovered through excavations has brought to light many routes along the route. Some of those not excavated have been submerged under the waters of the dam reservoirs, or the location of some ancient settlements has been undetermined because the beds of the Euphrates and Tigris rivers have shifted over time. Because archaeological activity in the region is relatively young, it is likely that new sites will be discovered through archaeological excavations in the future.